Lidovky.cz

Popírač holokaustu Zündel je na svobodě. Uvítali ho jeho příznivci

Svět

  14:37
MANNHEIM - Nejznámější německý popírač holokaustu Ernst Zündel opustil věznici v Mannheimu po odpykání pětiletého trestu, do nějž mu byla započítána i vyšetřovací vazba. Před vchodem ho vítalo asi 20 jeho přívrženců, kteří mu tleskali a volali bravo, když opouštěl bránu trestnice. Zda se vrátí do Kanady, která jej vydala k soudu do Německa, však novinářům s jistotou říci nemohl.

Ernst Zündel foto: ČTK

Sedmdesátiletý Zündel odpověděl neurčitě na otázku, zda se po odpykání trestu vrátí do Kanady, která jej v roce 2005 deportovala do Německa k soudu za antisemitské aktivity. "Nejsem si jist," řekl zpravodaji AP.

Zündel žil dříve v USA a v Kanadě, odkud byl na žádost německé justice vydán do Německa. V listopadu téhož roku s ním byl zahájen v Mannheimu proces, který se však opakovaně odkládal pro potíže s určením obhájců. Zündel jich měl několik, ale soud některé z nich označil za nepřijatelné.

Žaloba prokázala, že Zündel dlouhodobě a soustavně popíral ve svých spisech i na webové stránce nezvratně prokázanou skutečnost, že němečtí nacisté zahubili miliony Židů. Zdůrazňovala, že společnost musí být před takovými osobami, jako je Zündel, chráněna. Obhajoba naopak žádala zproštění obvinění a propuštění svého mandanta s argumentem, že pouze využíval práva na svobodu mínění. Sám Zündel před soudem nepromluvil.

Příznivce měl i v Česku
Právě jedna z Zündelových obhájkyň Sylvia Stolzová vyvolala skandál, když tvrdila, že na mandantových názorech není nic špatného, právě tak jako na nacistickém pozdravu Heil Hitler, který předvedla. Německé státní zastupitelství poté Stolzovou obvinilo z podněcování nenávisti vůči Židům, z pokusu sabotovat soudní proces a také z používání symbolů nacistické strany, což vše je v Německu postaveno mimo zákon.

Zündel měl řadu stoupenců také mezi krajně pravicovými kruhy ve světě. Rovněž v Česku byl za podporu Zündela a šíření jeho názorů v roce 2006 odsouzen ke dvěma letům vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky dvaadvacetiletý Antonín Čermák, který pořádal před německým velvyslanectvím demonstraci za jeho propuštění.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.