Lidovky.cz

Po zemětřesení sužují Haiťany záplavy a sesuvy půdy, 13 mrtvých

Svět

  10:48
PORT-AU-PRINCE - Nejméně 13 lidí zahynulo o uplynulém víkendu na Haiti v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v zemi zdevastované lednovým zemětřesením vyvolaly sezonní lijáky. Několik osob je pohřešováno a tisíce lidí musely být evakuovány.

Haiti trápí záplavy a sesuvy půdy. foto: Reuters

Voda zaplavila zejména některé části města Les Cayes ležícího asi 160 kilometrů západně od metropole Port-au-Prince. Toto město zůstalo při zemětřesení ušetřeno. Desítky lidí ale byly nuceny uchýlit se na střechy svých domů před živlem, který postihl zhruba dvě třetiny města. Voda poničila silnice a hlavně zemědělské plochy. Způsobila sesuvy v několika oblastech, oznámily zdejší úřady. Téměř 3500 lidí muselo být evakuováno.

Lijáky vzbuzují obavy nejen ze škod, které během následujících týdnů mohou teprve napáchat, ale také z důsledků, které mohou zanechat především v Port-au-Prince. "Všechny ty mrtvoly na ulicích, co z toho může být? Zápach a nemoci. Voda, v níž se koupou, je stejná jako ta, která se pije," upozornil lescayeský podnikatel Gilou Saneglin Goin.

Lékaři se připravují na šíření veškerých možných infekčních chorob - nemocí dýchacích cest, chřipky, ale zejména malárie. Při každoročním období dešťů to tak je, upozornil šéf pro zdravotní záležitosti v jižním Haiti Serge Louissaint. Mrtvá těla pod troskami v oblastech zasažených zemětřesením hrozí otravami.Haiti trápí záplavy a sesuvy půdy.

Období dešťů v regionu předchází sezoně hurikánů, která začíná v červnu. Obvykle lijáky přicházejí na Haiti až v dubnu, ale letos zasáhly přívaly vody hlavní město a další části země už nyní.

Ke zhoršování situace přispívá i skutečnost, že na rozdíl od sousední Dominikánské republiky byla na Haiti vykácena značná část lesních porostů. Tento stav pak může výrazně přispět k záplavám, jelikož v některých částech neexistuje vegetace, která by deště zadržela.

Zemětřesení z 12. ledna připravilo o život přes 222.000 lidí a bez střechy nad hlavou zůstalo přes 1,3 milionu dalších. Mezinárodní úsilí se nyní soustřeďuje na zabezpečení přístřeší pro statisíce postižených, kteří táboří v ulicích nebo na jiných otevřených prostorách zejména v Port-au-Prince a dalších městech jižně od něj.

Podle Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC), která koordinuje právě zajišťování přístřeší, téměř 40 procent z postižených už obdrželo materiál na prozatímní přístřeší včetně nepromokavých plachet, stanů a potřebného nářadí. Mnozí ale stále ještě přebývají v chatrných stanech a chatrčích, které lijáky a záplavy snadno smetou.

"Čelíme takřka unikátnímu sledu okolností, jež tvoří katastrofální zemětřesení, období dešťů a sezona hurikánů, jedno za druhým v rychlém sledu," poukázal na problém obtížných situací šéf operací IFRC v Port-au-Prince Iain Logan.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.