Lidovky.cz

Paktování s Rusy za zády NATO. Sarkozy vychvaluje Medveděva

Svět

  9:32
PAŘÍŽ/PRAHA - Ruský prezident Dmitrij Medveděv si do Francie přijel pro útočné lodě. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy jej při té příležitosti chválil za „oddanost lidským právům“.

Dmitrij Medveděv a Nicolas Sarkozy foto: ČTK

Pryč jsou dny, kdy někdejší kandidát na francouzského prezidenta Nicolas Sarkozy kritizoval Moskvu kvůli konfliktu v Čečensku a později již jako hlava státu za invazi do Gruzie. Časy se změnily a Francie teď Rusko považuje za svého "strategického partnera". Na důkaz toho mu plánuje prodat čtveřici francouzských výsadkových lodí Mistral. Ačkoli se zatím vše pohybuje na bázi jednání, stačilo to už znepokojit NATO, evropské státy, Gruzínce i Američany.

Téma prodeje mistralů, o kterém se mluví již několik měsíců, je důležitým bodem nynější třídenní návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva ve Francii. Nepředpokládá se, že by během ní došlo k podpisu konkrétních dohod, podle Sarkozyho vyjádření ale byla zahájena "exkluzivní jednání".  Ještě než začala, stačil Sarkozy svému protějšku vyseknout pár zarážejících poklon.

Výsadková loď Mistral

Je dlouhá 200 metrů a široká 32 metrů. Pojme 6 vrtulníků, 13 tanků či přiměřený počet jiné obrněné techniky a stovku lehčích bojových a přepravních vozidel. Je vybavena nemocnicí se 70 lůžky. Posádku tvoří až 900 mužů.

Zdroj: ČTK



Zatímco média rozebírala v souvislosti s Medveděvovou návštěvou potírání lidských práv, Sarkozy ruského prezidenta ocenil za jeho "oddanost právnímu státu, úctu k zákonům, právní bezpečnosti a obraně lidských práv".

Práce pro 1500 lidí v době krize
Kdyby Moskva a Paříž obchod nakonec realizovaly, bylo by to poprvé od roku 1949, kdy by členská země Severoatlantické aliance prodala těžkou vojenskou techniku Rusku. Co si Francie od toho slibuje? Podle odborníků usiluje především o ambicióznější vztah s Ruskem jak na úrovni politické, tak ekonomické. Je tu ale ještě jeden důležitý moment. "Hlavní motivace je především průmyslová," řekl francouzskému listu Libération Thomas Gomart, odborník na zahraniční politiku. "Loděnice v Saint-Nazaire budou moci v době krize pokračovat v práci," dodal.

To potvrzuje i další expert na mezinárodní vztahy, Arnaud Dubien. Podle něj by jinak hrozilo uzavření této loděnice, která se potýká s nedostatkem zakázek. "Postavit mistral zaměstná 1500 lidí na nejméně dva roky a pro francouzskou vládu by bylo velmi těžké později vysvětlovat nezaměstnaným, že měla zakázku, ale odmítla ji," řekl na Rádiu Svobodná Evropa. Záměr Rusů při nákupu mistralů je jasný – posílit svoje vojenské námořnictvo. Sarkozyovi a Medveděvovi na slavnostní večeři

Francouzsko-ruské plány však značně znervóznily mimo jiné Polsko, ale také pobaltské republiky, které mají ještě v čerstvé paměti invazi Moskvy do Tbilisi v létě 2008, a představa modernizace ruské armády se jim vůbec nezamlouvá. Francouzský ministr pro evropské záležitosti Pierre Lellouche se snažil rozptýlit jejich obavy během své cesty do Litvy, Lotyšska a Estonska před pár dny. Během ní oznámil to, co i na pondělní tiskové konferenci zopakoval Sarkozy, a sice, že pokud Francie Rusku mistraly dodá, budou bez zbrojního vybavení. Pro klid ve světě to však nestačí. Gruzínský vicepremiér Temuri Jakobašvili včera oznámil, že je Gruzie připravena hájit své bezpečnostní zájmy.

Současnou návštěvu Medveděva ve Francii popisuje tamní tisk jako "nové spojenectví". Letošní rok byl ostatně vyhlášen rokem Ruska ve Francii a stejně tak rokem Francie v Rusku. V rámci této "družby" včera prezidenti obou zemí společně otevřeli v Louvru novou výstavu Svatá Rus.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.