Lidovky.cz

Z Concepciónu je město duchů. I Kanadě a USA hrozí stejné zemětřesení

Svět

  14:41
CONCEPCIÓN - V chilském Concepciónu neuvidíte, jak vychází slunce, protože mračna kouře jsou příliš hustá. Neuslyšíte ani hlásku, protože ulice tohoto chilského města těžce poničeného víkendovým zemětřesením umlčel zákaz vycházení. Jediné, co je slyšet, je příležitostné zabrumlání neklidné země. A po každém z nich podlehne zemské přitažlivosti nějaká další střecha nebo alespoň pár cihel, píše na svých internetových stránkách CNN.

Concepción po zemětřesení foto: ČTK

Concepción podle CNN vypadá, jako by se rozpadal na kousky. Nejsou to jen kusy domů, které nevydržely zemětřesení. Město se rozkládá kvůli druhotným následkům, které ho zamořují od onoho děsivého sobotního rána: rabování, nedostatku paliva, potravin a vody i stoupající frustraci z toho, že vláda neplní očekávání svých obyvatel a nedělá pro ně dost.

Vypadá to, že požár v obchodě s oblečením se každou chvíli znovu rozhoří. Hromady čerstvě popadaných cihel blokují ulice a jsou svědectvím toho, že se země celou noc třásla. Armáda budí dojem invaze, vojáci střílejí do vzduchu, aby odradili rabující, a vylidněnými čtvrtěmi projíždí těžká vojenská technika.

Concepción po zemětřesení

V této situaci musel hasič Manuel Mendoza říct davu lidí, který se shromáždil kolem zříceného patnáctipodlažního domu, že záchranáři nemají správný typ vybavení, aby nadzvedli trosky. Krátce poté je následné otřesy donutily přerušit i omezené pátrání po lidech, kteří zůstali zasypaní.

Známky života tu neslyšeli od pondělního rána. Na místo dorazila policejní jednotka, aby roztřídila osobní věci nalezené uvnitř a rozdělila je podle jednotlivých podlaží. Policisté chtějí alespoň něco předat příbuzným, i kdyby to měl být nepoužitelný laptop.

Lidé prchají z města
Na trosky domu se přišla podívat i žena v měkkém ortopedickém límci kolem krku, aby se přesvědčila, jaký to byl zázrak, když spolu s manželem a dvěma dětmi vyvázli živí z bytu, který byl původně ve 12. patře. Teď je tak nízko u země, že okno pokoje její dcery je sotva 30 centimetrů nad zemí. Dovnitř se dá nakouknout, všechno je zmáčknuté tak, že se nechce věřit, že tady mohl někdo zůstat naživu.

Žena je připravena odejít z Concepciónu stejně jako spousta dalších. Lidé po stovkách míří na místní letiště; jsou mezi nimi i ti, kdo trávili na pobřeží poslední týden letních prázdnin. Nastupují do chilských vojenských letadel a některé ženy se s vojáky loučí polibkem. Armáda převzala provoz na civilním letišti a odváží odtud kohokoli, kdo chce uniknout chaosu v Concepciónu.
Concepción po zemětřesení

Cestující tleskají, když se velké, šedivé letadlo zvedá k nebi a míří k hlavnímu městu Santiagu. Mexičan Camilo Barrios, který tu byl na dovolené, říká, že se svou rodinou nemluvil od zemětřesení. Ví, že o něj mají strach, ale teď se široce usmívá. Letí od toho všeho pryč. Je v pořádku. A na cestě domů.

Západu USA a Kanady hrozí stejné zemětřesení

Podmořský zlom v severozápadní části Tichého oceánu by mohl vyvolat zemětřesení podobné síly, jako byla katastrofa, která o víkendu postihla Chile. Podle seizmologů je osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že k něčemu takovému dojde v příštích 50 letech. V ohrožení by se tak ocitla města na severozápadě USA a na jihozápadě Kanady jako Seattle, Portland nebo Vancouver, který v uplynulých dvou týdnech hostil zimní olympijské hry.

Podmořský zlom byl klidný po více než 300 let, seizmická aktivita ale může kdykoli znovu vypuknout. "Není otázka, zda se to stane, ale kdy," řekl Brian Atwater z americké geologické služby USGS. Oblast se prý z geologického hlediska chová velmi podobně té, v níž leželo epicentrum zemětřesení v Chile.

Podle seizmologů by případné zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály v severozápadním Pacifiku trvalo dvě až pět minut. Takové otřesy by byly dost silné na to, aby zbořily špatně postavené domy od Britské Kolumbie v Kanadě po severní Kalifornii. Znamenaly by také velké poškození dálnic a mostů. Vlna tsunami, kterou by vyvolaly, by zřejmě smetla malé vesnice na pobřeží.

Americká samospráva si hrozbu uvědomuje a připravuje se na možné zemětřesení. Stát Oregon investoval do zabezpečení škol a nemocnic 15 milionů dolarů (284 milionů korun). Vydal také zákon, že do roku 2022 musí být přestavěny všechny nedostatečně zpevněné veřejné budovy, do roku 2032 musí stejným procesem projít všechny školy.

V Seattlu ve státu Washington se zpevňuje konstrukce požárních stanic. Město také chce zvýšit bezpečnost 600 vybraných veřejných budov, kterým by nejvíc hrozilo zřícení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.