Lidovky.cz

Putin v Katyni a Slováci proti vlastenectví

Vladimír Putin

  12:42
"Sedmého dubna se především velká část ruské společnosti dozví, co se stalo v Katyni," říká v Gazetě Wyborcze bývalý polský ministr zahraničí Daniel Rotfeld.

Ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče vítá po příletu do Moskvy čestná stráž foto: ČTK

Pravdu o Katyni, kde stalinská NKVD zavraždila v roce 1940 přes dvacet tisíc zajatých polských důstojníků, sdělí Rusům autorita nejvyšší, bývalý ruský prezident a současný premiér Vladimír Putin. Ten se se společně s polským premiérem Donaldem Tuskem bude účastnit vzpomínkových slavností k sedmdesátému výročí masakru. "Nechci vyvolávat žádná očekávání," říká Rotfeld. "Ale už sám krok premiéra Putina je nejen důležitý, ale velice odvážný," dodává. CELÝ ČLÁNEK NAJDETE ZDE.

Skoro týden po návštěvě Bruselu si našel nový ukrajinský prezident Viktor Janukovyč čas na návštěvu Moskvy. Zatímco v Bruselu sliboval Janukovyč kontinuitu, v Moskvě, s níž měl jeho předchůdce Viktor Juščenko velice napjaté vztahy, slibuje změnu. "Bude to jednoznačný obrat v našich vztazích směrem k jejich zlepšení. Po všech stránkách," cituje Janukovyče ruský list Moskevský komsomolec (MK).

Hlavní budou jednání o plynu a plynovodech přes Ukrajinu, pak otázky vstupu Ukrajiny do NATO a rovněž postavení "ruskojazyčných občanů Ukrajiny". "Od 25. února se ruština stala v kanceláři prezidenta Ukrajiny pracovním jazykem," píše MK, ale dodává, že to ruština po pěti letech "ukrajinizace" v mnoha regionech země nebude mít lehké. CELÝ ČLÁNEK NAJDETE ZDE.

Slovenský tisk se zabývá "vlasteneckým zákonem" z dílny Slovenské národní strany. Jak informuje deník Sme, proti zákonu se ve čtvrtek překvapivě nepostavily maďarské školy z jihu Slovenska, ale čtrnáct ředitelů škol ve středoslovenském kraji. Také proto, že jen nákup vlajek a znaků, které zákon vyžaduje do každé třídy, vyjde každou každou školu nejméně na tisíc eur.

Proti se postavili i studenti středních škol, kteří na 10. března svolali demonstraci před prezidentský palác. "Pokud prezident zákon podepíše, vyzveme na 1. dubna k druhému protestu a následné stávce studentů na celém Slovensku," cituje deník studenta Roberta Mihályho. CELÝ ČLÁNEK NAJDETE ZDE.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.