Lidovky.cz

Rakouské aféra s listérií: výrobce prý věděl o bakterii v tvarohu

Svět

  12:15
VÍDEŇ - Rakousko dál vyšetřuje aféru s bakterií listérie v mléčných výrobcích. Mlékárna Prolactal, podezřelá z toho, že její výrobky nakažené listérií připravily o život několik lidí, uvedla na trh kontaminovaný tvaroh, ačkoliv věděla o přítomnosti listérie v něm.

Sýry od mlékárny Prolactal s možným obsahem baktérií listerie, které se prodávaly i v Česku foto: www.lidl.czReprofoto

Firma také věděla,věděla, že taková potravina nesmí na trh přijít. Prolactal se brání tím, že zjištěné hodnoty byly nízké. Informoval o tom rakouský magazín Profil na svých webových stránká

Mlékárna podle magazínu uvedla, že potravinové zkoušky sice vyšly pozitivně, naměřená hustota bakterií byla ale vždy pod hraničním limitem 100 jednotek na gram potraviny.

O listérii

Listérie způsobuje onemocnění, které se zpočátku podobá chřipce. Inkubační doba je 70 dní. Chorobu provází horečka a bolest svalů, nechutenství a průjem. Podle lékařů je nemoc u dospělých ve třetině případů smrtelná. Nebezpečná je pro těhotné ženy, staré lidi nebo osoby s slabeným organismem.

Profil ale zjistil, že tato hraniční hodnota už neexistuje. "Od podzimu 2005 platí pro všechny členské státy právně závazné nařízení EU... Podle něho nesmějí být listérie nalezeny v pěti provedených vzorcích, než produkt opustí výrobce. Až v prodejnách se může vytvořit ve vzorcích 100 jednotek na gram a to do vypršení trvanlivosti," uvedl magazín na svých stránkách s tím, že mu toto zjištění potvrdil i rakouský úřad pro ochranu spotřebitele AGES.

Ministr zdravotnictví Alois Stöger prohlásil v rozhovoru pro Profil, že tento právní stav nelze zpochybňovat, a potvrdí-li se zjištění, je to případ pro státní zastupitelství. Prolactal tento právní výklad nesdílí.

Čtěte více:

"Tvrzení, že obecně platí nulová tolerance, není správné," cituje Profil mluvčího firmy Haralda Schiffla. Celý článek bude otištěn v pondělním vydání Profilu.

Zemřelo sedm lidí
Po požití sýrů a tvarůžků ze štýrské mlékárny zemřelo loni pět lidí v Rakousku a dva v Německu. Výrobky byly k dostání také v Česku a na Slovensku, zde se však problémy neprojevily a rizikové výrobky byly staženy z trhu. Mlékárna už koncem února připustila, že ke zrání tvarůžků omylem použila kultury, které neměly odolnost proti listérii.

Čtěte také

Vyšetřovatelé doposud vycházejí z toho, že mají co do činění s nedbalým jednáním, které vedlo k ohrožení s následkem smrti. Za takový trestný čin hrozí v Rakousku vězení v délce půl roku až pět let.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.