Lidovky.cz

Vlastenecký zákon vítají výrobci vlajek, studenti chtějí stávkovat

Svět

  12:26
BRATISLAVA - Zbytečný, drahý, nesmyslný. Slováci se bouří proti „vlasteneckému zákonu“, který od prvního dubna nařizuje zpívat ve školách každé pondělí hymnu, mít v každé třídě vlajku a slovenský znak.

Slovenská vlajka foto: Shutterstock

A státním úředníkům přikazuje skládat slib věrnosti státu. Nejvíce se nelíbí žákům a studentům, jichž se už do skupin odsuzujících zákon na internetové síti Facebook zaregistrovaly tisíce. Mnozí jsou odhodláni za jeho zrušení i stávkovat.

Proti jsou i školy. Zákon, který si v parlamentu prosadila s pomocí dalších vládních stran nacionalistická Slovenská národní strana, bude stát podle vedení škol hodně peněz, a zákon se vůbec nezabývá tím, kde je školy vezmou.

Výrobci vlajek se těší

Na Slovensku je zhruba 2700 státních základních a středních škol a necelých 3000 obcí. Možným klientům se už začaly ozývat první firmy.

Ty nové situaci přizpůsobují svou obchodní politiku. "Předěláváme internetovou stránku. Dáváme si na hlavní stranu znaky a vlajky jako nabídku. Samozřejmě se chceme zviditelnit," řekl majitel firmy Esko z Plaveckého Štvrtku Stanislav Sofka.

Když se se firmě povede ze zvýšeného zájmu vytěžit, využije své kapacity naplno. "Dá se dělat i na dvě tři směny, když je zakázka," dodal.

"Zákon je narychlo schválený a zbytečný. Ti, co zákon navrhli, by měli najít i zdroje," řekl deníku SME stanovisko ředitelů čtrnácti škol v Banské Bystrici vedoucí odboru školství tamního městského úřadu Stanislav Kútik. Vlajky a státní znaky do každé třídy totiž vyjdou v přepočtu na tisíce korun, které školám nikdo nedal.

Peníze na vlajky a znaky nehodlá v rozpočtu ministerstva hledat ani šéf resortu školství Ján Mikolaj, nominant Slovenské národní strany, která vlastenecký zákon prosadila. "Jsem přesvědčený, že si každá škola prostředky na státní symboly najde," prohlásil Mikolaj.

Zároveň školám před novináři pohrozil: "Bude to vyjádření té školy o tom, jak si váží státních symbolů, je to i o postoji ke státu, to není jen tak, jak se to vy snažíte dehonestovat, o tom, kdo to zaplatí."

Vlastenectví není sranda

Podobné otázky včera rozzlobily i premiéra Fica. "Média by se měla soustředit na to, aby vlastenectví podporovala a vysvětlovala, s jakým záměrem poslanci tento zákon přijímali," poučoval premiér novináře. "Vlastenectví je příliš vážná věc, než abyste si z něho dělali takovouto srandu!" dodal Fico.

I ti ředitelé škol, kteří si budou chtít u vládních úředníků "šplhnout" a vlastenecký zákon beze zbytku naplnit, jsou zmatení. Ze zákona totiž například vůbec nevyplývá, jak velkou vlajku a státní znak by měli do tříd pořizovat.

Deník Pravda uvádí i mnoho dalších absurdit, které zákon neřeší. Podle schváleného znění totiž musí text hymny a preambule ústavy viset i v mateřských školách, přestože tyto děti ještě neumí číst. Hymna se bude muset podle zákona hrát i ve školách pro neslyšící.

Ministerstvo tvrdí, že do deseti dnů bude prováděcí vyhláška, která vše vysvětlí. To však na zařizování potřebného zbudou školám jen dva týdny, než 1. dubna vstoupí zákon v platnost.

Demonstrace a stávka

To ale pouze v případě, že vlastenecký zákon začne skutečně platit. Zabránit tomu chtějí studenti, kteří se ve velkém počtu začali připravovat na demonstrace a jsou ochotni jít proti zákonu do stávky.

Už příští středu se má proti zákonu konat v Bratislavě protest, jehož účastníci chtějí vyzvat prezidenta Gašparoviče, aby zákon nepodepisoval.

Róbert Mihály, který je mluvčím organizátorů, tvrdí, že se mu během včerejška přihlásily tisíce lidí. "Podle našich informací není vyloučená ani stávka studentů ve školách po celém Slovensku," řekl.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.