Lidovky.cz

Překvapení na Východě, údiv na Západě a veřejný zájem v Rusku

Afghánistán

  13:50
Dnešní letmý přehled zahraničních médií bude mít tři zastávky: jeden týdeník, jedny britské a jedny ruské noviny. Byť se žádný příspěvek netýká přímo České republiky (v jednom je jen krátce zmíněna), ve všech můžeme souvislost se zdejším děním vycítit - ať už přímou či nepřímou.
Finanční krize v Řecku - ilustrační foto před parlamentem v Aténách

Finanční krize v Řecku - ilustrační foto před parlamentem v Aténách foto: Reuters

Začneme čerstvým vydáním britského týdeníku The Economist. Ten se pozastavuje nad tím, proč se nenaplnila očekávání, že Evropu kvůli ekonomické krizi potáhnou dolů noví členové EU neboli bývalé komunistické země. Místo toho, jak známo, se teď europožáry hasí v Řecku a plamínky doutnají i ve Španělsku, Portugalsku a možná i v Itálii.

"Východoevropské ekonomiky navzdory všem svým vadám prokázaly větší pružnost než mnohé staré členské státy jak v oblasti trhu práce, tak výroby. Škrty ve výdajích, zvyšování daní i věku pro odchod do důchodu, k nimž některé bývalé komunistické země v uplynulém roce přistoupily, byly navíc mnohem divočejší, než co Řecko či Španělsko doposud byť jen zvažovaly," napsal The Economist v úvodníku s titulkem "Co se podařilo" (výstižnější je ovšem jako obvykle původní anglický název "What went right", který je parafrází na obvyklejší spojení "What went wrong" - tedy "Co se pokazilo"). ÚVODNÍK najdete zde.

Zatímco v úvodníku není Česká republika zmiňována, v navazujícím článku uvnitř listu už se o ní alespoň krátce dočteme. Jednak v grafu očekávaného letošního vývoje HDP a jednou větou i v textu: "Česká republika měla solidní banky a byla zvyklá šetřit." NAVAZUJÍCÍ ČLÁNEK najdete zde.

Debata o smyslu a výsledcích vojenské mise v Afghánistánu není jen doménou Česka, kde se v parlamentu vede zuřivý a odvážný boj o vyslání obrovských posil čítajících celkem 55 vojáků. Komentátor britského deníku The Daily Telegraph (a autor knih o Blízkém východě ­- u nás vyšla jeho povedená biografie Saddáma Husajna) Con Coughlin se hned v titulku výmluvně ptá: "Proč Gordon Brown tak mlčí kolem našeho vítězství v Afghánistánu?"

A v článku nabízí srovnání s reakcemi bývalých britských ministerských předsedů na úspěchy na frontách. "Kdo by mohl zapomenout, jak Margaret Thatcherová vybízela 'radujte se, radujte se' po opětovném ovládnutí ostrova South Georgia během falklandské kampaně v roce 1982. Tony Blair si zase jen málokdy nechal ujít příležitost, aby obsadil éter při vojenských kampaních během svého úřadování ­- od porážky Slobodana Miloševiče v Kosovu v roce 1999 po svržení Saddáma Husajna před sedmi lety." Celý článek najdete zde.

A na závěr inspirace pro nové formy špinavé politické kampaně, ideální zvláště v nynější předvolební době. Ruská média včetně anglicky psaného listu The Moscow Times upozornila na podezřelé záběry, které mají prokazovat korupční jednání ­- v tomto případě uplácení dopravních policistů - u šéfredaktora ruské mutace časopisu Newsweek a jednoho opozičního politika.

Jenže tak jako mnoho jiného v Rusku, i toto je možná naopak. Oba nařčení muži se brání a tvrdí, že jde o zfalšovaná videa. A pochyby dal najevo i samotný mluvčí dopravní policie, podle nějž jsou možná na záběrech herci. Stín podezření padá na prokremelské hnutí Naši. To se ovšem také brání - videa prý nezfalšovali, pouze je "kvůli velkému zájmu veřejnosti" poslali na server YouTube. Celý článek najdete zde.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.