Lidovky.cz

Atentáty ukazují na nezdar Putina na Kavkaze, tvrdí experti

Svět

  18:41
MOSKVA - Sebevražedné atentáty, které dnes otřásly centrem ruské metropole a zanechaly za sebou čtyři desítky mrtvých, podle místních analytiků poukazují na krach politiky Vladimira Putina. Ten se prý marně snaží skoncovat se separatistickým násilím, které léta otřásá ruským Kavkazem. Nastává tak prý čas, kdy na prezidenta Medveděva čeká zatím největší výzva - "prověrka krví".

Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv (ilustrační foto) foto: Reuters

"Je to výraz nezdaru Putinovy politiky na severním Kavkaze," tvrdí nezávislý analytik Alexandr Golts. "Všechny teroristické útoky jsou nezdarem zvláštních služeb. A zvláštní služby jsou hýčkaným dítětem Kremlu," dodává.

Agentura AFP přinesla také pohled analytika Gleba Pavlovského známého svými širokými vazbami na Kreml. Teď je podle něj pro bezpečnostní služby nejdůležitější, jestli dnešní atentáty budou začátkem nové vlny teroru. Právě tu totiž nedávno slibovali radikální islamisté na Kavkaze.

"Nepochybně to sníží pozornost, která byla dosud věnována modernizaci země. Aktuální politický program se bude poněkud militarizovat," domnívá se Pavlovskij.

Teroristické útoky v centru Moskvy


Současná situace v boji proti terorismu se ale dle mínění analytiků v nejbližší době nijak zásadně nezmění. Podle nich ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) stále upřednostňuje vyvíjení nátlaku na politickou opozici, než aby se věnovala obtížnému vyhledáváním stop separatistů a předcházení jejich útokům. "Ovládnutí a zkrocení disidentů je méně nebezpečná práce," tvrdí Golts.

Golts si ani nemyslí, že by teroristické útoky nějak projevily na politické apatii ruského obyvatelstva. Rusové prý jen tak nezačnou tlačit na vládu, aby svou politiku na Kavkaze změnily. "Logika lidí je jednoduchá. Řeknou si: důležité je, že jsem to přežil, že to přežila rodina. Padnou si do náručí a život půjde dál," dodává Golts.

"Pro Medveděva je to prověrka krví"
Nakolik tedy krvavé atentáty ovlivní linii Kremlu, není jisté. Zdá se ale, že ruského prezidenta čeká zatím největší výzva. "Je to prověrka Medveděva krví," napsala ve svém blogu Marina Litvinovičová. Podle opoziční politička budou následovat útoky na Medveděvovu liberalizaci poměrů jako na červa, který rozvrací stát.

Důkazem, že problémy nelze řešit reformami, ale jen tvrdým přístupem, by mohly být právě útoky přímo ze samotného centra Moskvy (jen kousek od sídla tajné služby).

Lilija Ševcovová z moskevského Carnegieho centra v Medveděvovy "řeči" o reformách nevěří. Otřesená společnost se podle ní v první vlně dovolává hlavně pořádku, a po krvavých útocích v letech 1999 a 2004 k utužení režimu skutečně došlo, zda ale bude mít situace podobný průběh i nyní, si již jistá není. "Pochybuji. Pro oslabenou moc je teď nevýhodné udělat další obrat," řekla pro ČTK.

Medveděv: boj bez kompromisu


Ochránci lidských práv si stěžují, že za Medveděva se situace nezlepšila. V některých oblastech, zejména na Kavkaze, se prý ještě zhoršila. Aktivisté stále umírají, jako loni Natalja Estěmirovová, a bez trestu zůstávají vrazi Anny Politkovské a dalších novinářů.

Jsou to právě operace pořádkových sil, při nichž hynou i civilisté a mizejí podezřelí, které považují kritici Kremlu za příčinu spirály neutuchajícího násilí na Kavkaze. A to ani deset let po rozdrcení hlavních sil čečenských separatistů. 

Dnešní atentáty podle ohlasů ale každopádně svědčí o nezdaru nejen tajných služeb. "Je to demonstrace síly," řekl Sergej Gončarov, šéf sdružení veteránů speciální jednotky "Alfa". "Bandité dosáhli svého cíle: vypukla panika, mnozí lidé nejenže odmítají jezdit metrem, ale vůbec vycházet z domu. To jen zdůrazňuje, jak veliká je nedůvěra lidí k moci," napsal na internetové stránce listu Kommersant.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.