Lidovky.cz

Zemětřesení v Mexiku roztřáslo i Los Angeles. Dva mrtví, v sutinách zůstávají lidé

Svět

  12:12
TIJUANA/LOS ANGELES - Nejméně dva lidi zabilo a stovku dalších zranilo zemětřesení o síle 7,2 stupně Richtera, které zasáhlo v neděli místního času (v noci na dnešek SELČ) Kalifornský poloostrov. V poškozených domech uvízli podle úřadů lidé a dosud se hledají. Živel udeřil hlavně jižně od americko-mexických hranic.

Zemětřesení na mexicko-americké hranici foto: ČTK

Otřesy půdy podle amerického geologického úřadu zaznamenalo kolem 20 milionů lidí hlavně v dvousetkilometrovém pruhu země mezi mexickým městem Tijuana a americkým Los Angeles. V Mexiku zahynuly nejméně dvě osoby a asi stovka byla zraněna. Také především v Mexiku byly poškozeny budovy, silnice a elektrické vedení, evakuována byla řada nemocnic a úřadů.

Podle médií americké a mexické pobřeží Tichého oceánu později ještě zasáhly asi tři silné následné otřesy. Agentury hovoří o jednom z nejsilnějších zemětřesení v regionu za posledních několik desetiletí. Živel postihl oblast v době oslav Velikonoc místními početnými katolíky.

Zastaven provoz v Disneylandu
Otřesy půdy byly znatelné na mexických územích poblíž hranic s USA, v celé jižní Kalifornii i v Arizoně. V USA se začaly zjišťovat případné trhliny na silnicích, mostech a elektrickém vedení. Zastaven byl dočasně provoz zábavního parku Disneyland.

V Mexicali zahynul jeden muž v troskách zříceného domu, další zemřel pod koly auta, když vyběhl ze svého obydlí. V tomto městě je v postižených domech podle úřadů stále uvězněn blíže nejasný počet lidí. Byla zde vyhlášena mimořádná pohotovost.Zemětřesení na mexicko-americké hranici

"Asi stovka lidí je zraněna," citovala agentura Reuters šéfa mexických záchranářů Alfreda Escobeda. Také v Tijuaně - mexickém městu s asi milionem obyvatel - jsou vážně poškozeny budovy, je poničena i dálnice mezi Tijuanou a Mexicali.

Pořád se to houpe, říkají lidé
Lidé popsali, že se během asi minutových otřesů třásly budovy, padaly svícny, rozhoupaly se lustry a rozbíjely skleničky. Někteří lidé zůstali zablokovaní ve výtazích. Los Angeles přešlo na pohotovostní režim. V některých místech na Kalifornském poloostrově byl přerušeno elektrické vedení. Větší škody zaznamenalo i americké hraniční městečko Calexico.

"Pořád se to houpe," citovala agentura Reuters ještě několik hodin poté, co udeřilo zemětřesení, recepční v hotelu v Mexicali Nadiu Camachovou. Kvůli zemětřesení se prý objevily trhliny ve zdech a podlaze hotelové budovy. "Jsme v pohotovosti, nikdo není v hotelu, každý je venku," dodala.

V Kalifornii vyvolaly otřesy hlavně strach. "Bylo to nejsilnější zemětřesení, jaké jsem kdy pocítil," uvedl Steve Rider z kalifornského Palm Springs. "Všichni v restauraci přestali mluvit a světla začala blikat. Nebylo to ani tak silné, jen neskutečné. Člověk měl pocit, že celý zemský povrch se houpe," řekl v Los Angeles návštěvník místní restaurace Kyle Stockburger.

Kalifornie je protkána tektonickými zlomy považovanými za nejaktivnější na světě. K nejnebezpečnějším patří zlom San Andreas, který protíná San Francisko a táhne se severně od Los Angeles ve vzdálenosti 65 kilometrů.

Právě tento zlom spustil ničivé zemětřesení a následné požáry v San Francisku v roce 1906, při nichž zahynulo až 5000 osob. Odborníci v roce 2008 předpověděli, že podobně silné zemětřesení oblast postihne v příštích třiceti letech.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.