Lidovky.cz

Medveděv přijel na návštěvu Slovenska, zítra dorazí do Prahy

Evropa

  19:18aktualizováno  21:28
BRATISLAVA - Ekonomická spolupráce s důrazem na energetickou bezpečnost má dominovat rozhovorům slovenských politických špiček s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, který přiletěl do Bratislavy na čtyřiadvacetihodinovou návštěvu Slovenska.

Dmitrij Medveděv a Ivan Gašparovič. foto: ČTK

Oficiálním rámcem první Medveděvovy prezidentské cesty do Bratislavy je 65. výročí osvobození města Rudou armádou.

Medveděv v Bratislavě zahajuje česko-slovenské diplomatické turné, které ve čtvrtek v Praze vyvrcholí jednáním s americkým prezidentem Barackem Obamou a podpisem nové rusko-americké smlouvy o snížení stavu strategické jaderné výzbroje.

Při slavnostní večeři na počest ruského hosta se dnes prezident Ivan Gašparovič zmínil i o krvavých útocích v moskevském metru z minulého týdne a vyjádřil soustrast pozůstalým. Slovenský prezident hovořil o dějinných zvratech rusko-slovenských vztahů, které v minulosti prošly "i různými zkouškami a složitými peripetiemi". Zdůraznil, že Evropská unie dnes vnímá Rusko jako integrální část evropského celku.

Medveděv v přípitku pochválil Slovensko jako zemi, která spolehlivě zajišťuje tranzit ruského plynu do Evropy. Poukázal nejen na "tradice družby", ale i na nynější "vzájemně výhodnou pragmatickou spolupráci". Rusko-slovenské vztahy označil ruský prezident za příklad pro ostatní země střední a východní Evropy.

Posílení energetické bezpečnosti
V Bratislavě bude Medveděv jednat s prezidentem Ivanem Gašparovičem, premiérem Robertem Ficem a šéfem parlamentu Pavlem Paškou. Prioritou bude hlavně oživení slovensko-ruské hospodářské spolupráce poznamenané krizí.

Valaška a slovenský křišťál

Zdobenou valašku, detvanský opasek a klobouček, ale i slovenský křišťál si jako dary ze Slovenska odveze ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Úřad slovenského prezidenta připravil pro Medveděva, který do země pod Tatrami zavítal poprvé od svého nástupu do funkce v roce 2008, také knihu o Slovensku a kvalitní vína. Mezi jiným víno Cuveé Alibernet - Dunaj, vyrobené z odrůd vyšlechtěných v bývalém Sovětském svazu a na Slovensku.

Jako aperitiv přichystali gastronomičtí odborníci na slavnostní večeři hruškovici. Předkrm tvořila paštika z husích jater s karamelizovanými jablky a brusinkami a brynzové pirohy s čerstvou pažitkou a slaninou. Jako hlavní chod zvolili hovězí svíčkovou s tymiánovou omáčkou, bramboráčkem a restovanými houbami a jarní cibulkou. Na závěr kuchaři připravili vanilkovou zmrzlinu podávanou s kaštanovou pěnou, malinami a ostružinami.

Zatímco v roce 2008 dosáhla obchodní výměna mezi oběma zeměmi rekordní hodnoty 9,6 miliardy dolarů (přes 180 miliard korun), v roce 2009 klesla na polovinu.

Slovensko, které je závislé na dovozu energetických surovin z Ruska, si od návštěvy ruského prezidenta slibuje posílení své energetické bezpečnosti.

Země kromě jaderného paliva dováží z Ruska ročně kolem šesti milionů tun ropy a šesti miliard krychlových metrů zemního plynu. Bratislava by nerada zopakovala zkušenost z loňského ledna, kdy došlo k zastavení dodávek plynu v důsledku ostrého sporu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Společné prohlášení Medveděva a Gašparoviče
Slovenský dovozce SPP dokonce na výpadek zareagoval mezinárodní arbitráží proti ruskému Gazpromu, ale spor je zřejmě zahlazen. Podle zpráv slovenského tisku obě strany dosáhly mimosoudní dohody, a tak roztržka ohledně klíčové strategické komodity nejspíš pobyt kremelského šéfa v Bratislavě nezatíží.

Důležitým bodem bratislavských rozhovorů má být možné prodloužení širokorozchodné železniční trati ze slovensko-ukrajinských hranic až do Vídně, které by poprvé přímo propojilo střední Evropu s rozsáhlým systémem ruských drah až po transsibiřskou magistrálu.

Během Medveděvovy návštěvy by mělo být podepsáno kolem deseti slovensko-ruských dokumentů. Budou mezi nimi dohody o ochraně autorských práv ve společné zbrojní výrobě nebo o spolupráci v boji proti drogám, ale i komerční smlouvy o dodávkách ruského jaderného paliva či o společné výrobě nákladních železničních vagonů.

Očekává se, že během návštěvy Medveděv a Gašparovič vydají společné prohlášení, které má při příležitosti 65. výročí konce druhé světové války odsoudit pokusy o falšování dějin. Podle poradců ruského prezidenta se má dokument ohradit proti "nezdravé politizaci historie", kterou Moskva vidí v pokusech problematizovat válečnou roli Rudé armády a uctívat památku protisovětsky orientovaných pobaltských nebo ukrajinských nacionalistů, kteří se za války připojili k Německu. Slovensko pravděpodobně využije příležitosti k obraně takzvaných Benešových dekretů jako politického vyústění války.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.