Lidovky.cz

Slovensko-ruské vztahy kalí invaze do Československa

Svět

  9:41
BRATISLAVA - Jedním z nejdůležitějších a zároveň nejchoulostivějších bodů dnešního programu ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na Slovensku má být podpis prohlášení o přátelských vztazích u příležitosti 65. výročí konce 2. světové války

Vzácný host. Ruský prezident podepisuje návštěvní knihu ve slovenském Prezidentském paláci.

Delikátnost dokumentu spočívá ve složitých kapitolách společné historie, jako je především krvavé potlačení demokratizačního procesu v někdejším Československu v srpnu 1968, poznamenala agentura DPA.

Memorandum o společném pohledu na historii v první řadě zmíní podle DPA téměř 7000 vojáků Rudé armády, kteří při osvobozování Bratislavy v roce 1945 padli. Slovenští politologové Grigorij Mesežnikov a Alexander Duleba v dnes zveřejněném rozhovoru pro zpravodajský server iDnes.cz prohlásili, že srpen 1968 by v textu jako vyrovnání se s minulostí zmíněn být měl.

Traumatizující kapitola
"Je to traumatizující kapitola, ale pokud se chceme poctivě vyrovnat s minulostí, není možné ji obejít," vysvětlil Mesežnikov. Duleba tvrdí, že lidé zaplatili za výsledky druhé světové války, což je i případ zmíněné invaze, velmi tvrdou cenu. Proto je podle něj nevyhnutelné, aby se Rusové vyrovnali s vlastní imperiální minulostí.

Slovenský list Sme ke zmíněnému dokumentu poznamenal, že slovenští i ruští diplomaté znění textu dlouho připravovali. Najít společné hodnocení dějin totiž nebylo jednoduché, protože Moskva má prý tendence vynechávat období, ve kterých sehrála negativní roli.

Demonstranti vyzývají k omluvě za srpen 1968
Před prezidentským palácem v centru Bratislavy, kde nyní Medveděv jedná se slovenskou hlavou státu Ivanem Gašparovičem, se shromáždila skupinka demonstrantů s transparentem. Na něm demonstranti vyzvali k ruské omluvě za 21. srpen 1968, kdy vojska Varšavské smlouvy pod vedením Moskvy zahájila invazi do Československa.Návštěvu ruského prezidenta v Bratislavě provázely protesty lidskoprávních aktivistů.

Medveděvovu návštěvu využilo již v úterý večer asi padesát aktivistů bojující za lidská práva v Rusku. Kvůli bezpečnostním opatřením se nedostali přímo na náměstí před prezidentský palác, proto se z postranní uličky přemístili na výraznější místo v blízkosti budovy. Před příjezdem Medveděva ale policisté dopravu zastavili a tito aktivisté zůstali skryti za autobusem MHD, uvedl list Sme.

Bratislava byla osvobozena 4. dubna 1945. Padlí sovětští vojáci jsou pochováni na bratislavském vrchu Slavín, kde byl vybudován monumentální památník. Odpoledne se Medveděv zúčastní na Slavíně vzpomínkového ceremoniálu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.