Lidovky.cz

Opozice v Kyrgyzstánu převzala vládu, sousední stát uzavřel hranici

Svět

  7:36aktualizováno  11:56
BIŠKEK - Kyrgyzská opozice oznámila, že sestavila přechodnou vládu, jež má fungovat šest měsíců. Do jejího čela se postavila sociální demokratka Roza Otunbajevová, která zároveň oznámila rozpuštění parlamentu.

Demonstranti před budovou parlamentu.

Opozice převzala moc po středečních nepokojích v zemi, při kterých podle poslední bilance agentury AFP zemřelo 68 lidí a 527 bylo zraněno.

"Vytvořili jsme nyní dočasnou vládu a já ji řídím. Bude fungovat půl roku, během kterého vypracujeme návrh ústavy a vytvoříme podmínky pro svobodné a spravedlivé volby," citovala agentura Reuters z telefonického rozhovoru s touto bývalou kyrgyzskou ministryní zahraničí.

Dále čtěte:

Devětapadesátiletá Otunbajevová také vyzvala prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, kterému sama před pěti lety pomohla k moci, aby odstoupil z funkce. Činí ho odpovědným za korupci a špatné financování v zemi. Vyjádřila se poté, co ve středu celodenní pouliční boje v kyrgyzské metropoli Biškeku si vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných.

Boje vyústily v pád vlády a útěk zatím neznámo kam prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Prezidentovu rezidenci vyplenil dav a v hlavním městě byly zdemolovány i budovy soudu, policie a centrálních úřadů.

Přechodný ministr obrany Ismail Isakov dnes prohlásil, že prozatímní vláda má pod kontrolou ozbrojené složky i pohraniční stráž. "Celá armáda a pohraniční stráž jsou nyní pod naší kontrolou. Armáda již nebude znovu užita k řešení domácích záležitostí," řekl Isakov.

Podle Otunbajevové prozatímní kabinet v současné době ovládá takřka celou zemi. "Prakticky všechny regiony... jsou pod naší kontrolou, ale stále ještě pracujeme na situaci v Oši a Džalalabadu," uvedla.

Roza Otunbajevová

Pro Washington je vlna nepokojů zneklidňující, protože kyrgyzská základna Manas se stala hlavním překladištěm pro dopravu amerického a spojeneckého vojenského materiálu do Afghánistánu.

Americká základna mimo nebezpečí
Otunbajevová nicméně dnes ujistila, že ponechá v platnosti stávající dohodu, která umožňuje Spojeným státům základnu Manas využívat. "Současný stav zůstane zachován," řekla šéfka přechodné vlády na tiskové konferenci k záležitosti zmíněné tranzitní letecké základny na předměstí Biškeku.

Vývoj v Kyrgyzstánu s velkým znepokojením sleduje i Rusko, které má v zemi také vojenskou základnu. Tyto obavy potvrdil ruský prezident Dmitrij Medveděv, který ve středu přiletěl do Prahy. Zdůraznil však, že se jedná o vnitřní záležitost Kyrgyzstánu. Usoudil, že forma protestů ukazuje, že tamní obyvatelé byli velmi pohoršeni a nespokojeni se svou vládou.

Uzbekistán uzavřel hranici
Bílý dům dnes vyjádřil přesvědčení, že pád dosavadní kyrgyzské vlády se bude projednávat na pražském summitu amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho ruského protějšku Medveděva.

Znepokojení ohledně situace v Kyrgyzstánu dnes vyslovila i sousední Čína, která je společně s USA a Ruskem hlavním zdrojem pomoci této zbídačelé zemi. Další sousední stát, Uzbekistán, dnes oznámil, že uzavřel hranice s Kyrgyzstánem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.