Lidovky.cz

Nepokoje v Kyrgyzstánu ustaly, začalo pohřbívání a státní smutek

Svět

  13:55
BIŠKEK - Kyrgyzstán, kde opozice převzala moc po středečních krvavých nepokojích, zažil podle nově jmenované přechodné vlády klidnou noc. Bezpečnostní hlídky střežily ulice Biškeku před rabováním a občas bylo podle agentury Reuters slyšet sporadickou střelbu. Podle poslední bilance ministerstva zdravotnictví zahynulo při násilnostech 76 lidí a přes tisíc jich bylo zraněno. V zemi dnes začal dvoudenní státní smutek, uvedla agentura DPA.

V Kyrgyzstánu ustaly nepokoje, začalo pohřbívání a státní smutek foto: ČTK

"V metropoli je opět klid. Nikdo během noci nezemřel," oznámilo kyrgyzské ministerstvo vnitra. "Stále se zde pohybují rabující skupiny, ale město je z velké části pod kontrolou." Situace ve městě se stabilizuje, hromadná doprava dnes ráno začala opět fungovat a obchody a banky otevřely, napsala agentura RIA Novosti.

Opozice ve čtvrtek rozpustila parlament a jmenovala přechodnou vládu v čele se sociální demokratkou Rozou Otunbajevovou. Prezident Kurmanbek Bakijev odmítl odstoupit a uprchl na jih země. Dnes v rozhovoru s agenturou AFP zopakoval, že se nehodlá prezidentského úřadu vzdát. Je ale připraven k rozhovorům s opozicí, vyjednávání ale Otunbajevová odmítla.

Příbuzní zabitých demonstrantů dnes začali v Biškeku a jeho okolí pohřbívat své blízké, na sobotu je pak naplánován státní smuteční obřad. "Nikdy na to nezapomeneme. Bakijevovi psi stříleli do lidí, kteří chtěli jen spravedlnost," citovala agentura Reuters jednoho z příbuzných obětí. Pohřby byly velmi emotivní, lidé neskrývali slzy, mnohé žal srazil na kolena.

Dočasná vláda podle zpravodajského serveru rt.com přislíbila vyplatit jeden milion kyrgyzských somů (asi čtyři sta deset tisíc korun) rodinám, jejichž členové byli při nepokojích zabiti. Také chce postavit před soud osoby, které jsou za masakr odpovědné.

Do Moskvy dnes z Kyrgyzstánu odletěla delegace vedená vicepremiérem dočasné vlády Almazbekem Atambajevem. Na programu jejich návštěvy je schůzka s ruskými představiteli a diskuse o řešení politické krize.

Převrat sponzorovaný Ruskem?

Evropská unie podle DPA zatím nerozhodla, zda přechodnou vládu uzná tak, jak obratem učinilo Rusko. "Zatím je ještě příliš brzy o tom mluvit," řekla dnes v Bruselu mluvčí šéfky diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonové.

Ashotonová do Biškeku vyslala jako svého zmocněnce Francouze Pierra Morela, který má navázat se všemi zúčastněnými stranami kontakty.

O vývoji situace v Kyrgyzstánu během čtvrtečního setkání v Praze kvůli podpisu nové smlouvy o snížení jaderného arzenálu jednal americký prezident Barack Obama se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Ve středoasijském Kyrgyzstánu mají totiž obě země vojenské základny. Status americké základny Manas je po krvavém převratu v Biškeku zatím nejasný.

Otunbajevová podle Reuters ve čtvrtek prohlásila, že Rusko na vypuzení Bakijeva mělo podíl a že Moskva chce uzavření americké letecké základny Manas.

Obamův vysoký zástupce pro ruské záležitosti Michael McFaul však v Praze zdůraznil, že USA jsou si jisty, že nešlo o žádný protiamerický převrat. A nejsou prý ani důkazy, že by šlo o převrat sponzorovaný Ruskem.

Dnes by do Kyrgyzstánu měl dorazit zvláštní zmocněnec OSN, slovenský diplomat Ján Kubiš. Do země také odcestuje reprezentant Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.