Lidovky.cz

Generál Sikorski, prezident Kaczynski, dvě tragédie, dva mýty o vraždě

Vraždy

  12:49aktualizováno  13:05
VARŠAVA/PRAHA - Dnešní ranní tragedie u ruského Smolensku není první leteckou havárií, která může změnit polské dějiny. Už v roce 1943 zemřel při letecké tragedii u Gibraltaru vůdce polské exilové vlády, generál Wladyslaw Sikorski. Letadlo, řízené českým pilotem, který nehodu přežil, se zřítilo po vzletu u britského Gibraltaru.

Wladyslaw Sikorski

Sikorski, který byl velkým odpůrcem Sovětského svazu, žádal, aby Stalin vrátil Polsku po válce okupovaná území, chtěl s Československem vytvořit protisovětskou středoevropskou federaci, zahynul za dodnes nevyjasněných okolností. Mimo jiné také žádal od Sovětů vyjasnění osudu polských důstojníků, kteří zahynuli v Katyni.

Podezření že na havárii měla podíl sovětská tajná služba, či dokonce Edvard Beneš, žije v Polsku stále. Smrt Sikorského, poslední velké osobnosti londýnské protisovětské emigrace, předznamenala sovětskou vládu nad Polskem, která skončila až v roce 1990.

Do Katyně letěl k 70. výročí zavraždění polských důstojníků Sověty uctít jejich památku i prezident Lech Kaczynski, velký odpůrce Moskvy a zásadní kritik Putinova ruského režimu. Ve válce Ruska s Gruzií otevřeně podpořil Tbilisi.

Havárie jeho letadla v mlze, možná chybou pilota, možná špatnou navigací z ruské řídící věže ruským vojákem, zůstane zřejmě navždy předmětem spekulací. Ať už dopadne vyšetřování, jako v případě poměrně jednoznačných výsledků šetření nehody Sikorského, nakonec jak chce.

Letecká neštěstí státníků

Přehled leteckých neštěstí za posledních 70 let, při nichž zahynuli vrcholní státníci:

7. září 1940 - Při leteckém neštěstí zahynul paraguajský prezident José Félix Estigarrigia.

4. července 1943 - Při leteckém neštěstí u Gibraltaru zahynul předseda polské exilové vlády Wladyslaw Eugeniusz Sikorski.

17. března 1957 - Severozápadně od filipínského Cebu zahynul filipínský prezident Ramon Magsaysay.

16. června 1958 - Při letecké havárii zahynul brazilský prezident z let 1955 až 1956 Nereu Ramos.

29. března 1959 - Při nehodě letadla ve Středoafrické republice zahynul tamní premiér Barthélemy Boganda.

18. září 1961 - Leteckou katastrofu u Ndoly v Zambii nepřežil generální tajemník OSN Dag Hammarskjöld.

13. dubna 1966 - Při havárii vrtulníku poblíž přístavu Basra na jihu Iráku zahynul irácký prezident Abdas Sálim Muhammud Árif.

18. července 1967 - Letecká havárie stála život prezidenta Brazílie z let 1964 až 1967 Humberta Castela Branca.

27. dubna 1969 - Při havárii vrtulníku, který sám pilotoval, zahynul bolivijský prezident, generál René Barrientos Ortuno.

30. července 1976 - Při havárii vrtulníku na Madagaskaru zahynul tamní předseda vlády plukovník Joël Rakotomalala.

18. ledna 1977 - Při katastrofě západně od Sarajeva zahynul předseda jugoslávské vlády Džemal Bijedić.

4. prosince 1980 - Leteckou katastrofu v Lisabonu nepřežil portugalský předseda vlády Francisco Sá Carneiro.

24. května 1981 - Při letecké katastrofě na jihu Peru zahynul ekvádorský prezident Jaime Roldós Aguilera.

19. října 1986 - Při letecké katastrofě u města Komati Poort v Jižní Africe zemřel mosambický prezident Samora Moisés Machel.

17. srpna 1988 - Při havárii u letiště Bahávalpur zahynul pákistánský prezident Muhammad Zijául Hak.

6. dubna 1994 - Rwandský prezident Juvénal Habyariman a burundský prezident Cyprien Ntaryamira zahynuli při útoku na letadlo krátce před přistáním ve rwandském Kigali.

12. února 1998 - Při nouzovém přistání letadla v jižním Súdánu zahynul súdánský viceprezident Zubajr Muhammad Sálih.

26. února 2004 - Nad Bosnou se zřítil makedonský vládní letoun, ve kterém zahynul prezident Makedonie Boris Trajkovski.

31. července 2005 - Súdánský viceprezident a někdejší vůdce jihosúdánských povstalců John Garang se zabil při havárii vrtulníku, kterým se vracel do vlasti ze sousední Ugandy.

10. dubna 2010 - Ve Smolensku na západě Ruska se zřítil letoun s polským prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Nehodu vládního speciálu podle ruských úřadů nikdo ze 132 cestujících nepřežil.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.