Lidovky.cz

Bangkokem prošli lidé s rakvemi, premiérova strana možná bude zrušena

Svět

  10:37aktualizováno  17:51
BANGKOK - Tisíce thajských demonstrantů pochodovaly hlavním městem Bangkokem se 14 prázdnými rakvemi na protest proti víkendovým střetům s pořádkovými silami, které si vyžádaly 21 mrtvých a téměř 900 zraněných. Těla obětí byla převezena k pitvě, aby byla zjištěna přesná příčina jejich úmrtí. Protestující se ale dočkali pomoci z nečekané strany - volební komise dnes doporučila rozpustit stranu premiéra Apchisita Vedžadžívy.

Thajští demonstranti s rakvemi foto: ČTK

Podle mluvčího českých cestovních kanceláří je nyní v Thajsku několik set českých turistů, žádný z nich ale potíže při dovolené nemá. Nicméně české ministerstvo zahraničí doporučuje občanům cestovat do Bangkoku pouze v naléhavých případech a při pobytu v Thajsku dbát zvýšené opatrnosti a důsledně se vyhýbat místům demonstrací.

Podle agentury AP volební komise rozhodla, že Vedžadžívova Demokratická strana zneužila příspěvky na volební kampaň, a proto doporučila její rozpuštění. O něm ale musí rozhodnout ústavní soud v řízení, jehož termín zatím nebyl stanoven.

Dnešní rozhodnutí volební komise tak poskytlo nový zvrat v nynější thajské politické krizi, v níž protestující požadují, aby premiér odstoupil, rozpustil vládu a vypsal předčasné volby. Vyjádření volební komise navíc přišlo v době, kdy šéf thajské armády generál Anupong Paočinda podpořil klíčový požadavek demonstrantů a prohlásil, že parlament by mohl být rozpuštěn v zájmu ukončení protestů.

Dosud se přitom předpokládalo, že má Vedžadžíva podporu vlivné armády, která tradičně v thajské politice sehrává významnou úlohu a v minulosti neváhala v dobách politické nejistoty provést státní převrat.

Protivládní demonstrace v Bangkoku trvají už měsíc, dosud ale byly převážně poklidné. Ve středu vyhlásila vláda v hlavním městě výjimečný stav a zmobilizovala desetitisíce vojáků a policistů. Pořádkové síly proti demonstrantům poprvé zasáhly v pátek, kdy se je snažily rozehnat vodními děly a slzným plynem u opoziční televize. Tu úřady s obviněním, že podněcuje násilí v zemi, dvakrát zavřely.

V sobotu se policie a armáda snažily získat kontrolu nad dvěma částmi města, které odpůrci režimu už týden blokují. Nejprve proti nim použily slzný plyn a vodní děla, později došlo i na střelbu.Thajští demonstranti s rakvemi

Nepotvrzené zprávy místních médií informují o tom, že strany Vedžadžívovy vládní koalice požadují na premiérovi, aby přistoupil na kompromis a rozhodl o rozpuštění parlamentu během příštích šesti měsíců, a nikoli do konce roku, jak předseda vlády dříve slíbil.

Po víkendových násilnostech ale demonstranti jakákoli jednání s vládou odmítají. Jejich předáci tvrdí, že s "vrahy" nejsou žádné diskuse možné.

V současnosti pobývá v Thajsku asi 400 českých turistů, z nichž polovina přijela s cestovními kancelářemi, sdělil ČTK mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Podle něho nikdo z nich není v ohrožení, krizovou situací není nijak narušen ani život v turistických letoviscích.

Okamura upozornil, že Bangkok je sice vstupní branou do Thajska, avšak pobytová místa jsou od něho vzdálena. Nejpopulárnějšími místy pobytů jsou letoviska Pchúket, Pattaja, Koch-Samuj, Pchi-Pchi, Krabi, historické místo Čing Maj na severu země a světoznámý most přes řeku Kwai.

Thajsko ročně navštíví přibližně 17.000 českých turistů, čímž je spolu s Kubou a Dominikánskou republikou jednou ze tří nejpopulárnějších českých exotických dovolenkových destinací.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.