Lidovky.cz

Polský expert na Rusko: Putina, jak objímá Tuska, si Poláci zapamatují

Evropa

  9:50
VARŠAVA - Tragédie ve Smolensku může být přelomem v polsko-ruských vztazích. Přelomem paradoxně pozitivním, řekl LN Adam Balzer, expert na Rusko z polského institutu Demos.

Donald Tusk a Vladimir Putin foto: Reuters

* LN Jak hodnotíte chování ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina? Je to opravdu tak v kladném slova smyslu bezprecedentní chování, které může znamenat přelom v polsko-ruských, v minulých letech často velmi napjatých, vztazích?

Myslím, že ano. Ve všech polských médiích se velice kladně hodnotí, jak se po tragédii letounu s prezidentem a polskými politiky zachovali jak obyčejní Rusové, kteří ve Smolensku přinášeli na letiště květy, tak ruský stát. V Rusku byl na pondělí vyhlášen státní smutek, a to přesto, že při havárii nezahynul ani jeden Rus. Žijeme v mediálním věku a scéna z letiště, kdy premiér Putin objal plačícího Tuska, ta zůstane vepsána v paměti Poláků, stejně jako obrázek Putina modlícího se u rakve prezidenta Kaczynského a mnoho dalších podobných věcí. Pozitivní emoce, které to ve vztahu k Rusům u Poláků vyvolalo, mohou být opravdu začátkem nových vztahů. K zlomu může také dojít u Rusů, to, že veřejnoprávní televize v hlavním vysílacím čase v osm hodin večer v neděli vysílala polský film Katyň, je dalším velice vážným gestem. Ostatně i ten film ukazuje, že je rozdíl mezi stalinským režimem a obyčejnými Rusy, mezi Rusy ve filmu jsou i kladné postavy... Když se to všechno dá dohromady, tak je možné říci, že na obou stranách se vytváří určitá chemie, která umožní ty vztahy výrazně změnit.

Tělo prezidenta Kaczyńského bylo ve Smolensku s vojenskými poctami předáno polské straně: u rakve stojí ruský premiér Vladimir Putin a polský velvyslanec v Rusku Jerzy Bahr.

* LN Ale oteplení v polsko-ruských vztazích už bylo před havárií. Lze ho spojovat s příchodem kabinetu Donalda Tuska?

Ano, začalo to už dříve. Prvním takovým krokem byl příjezd Vladimira Putina prvního září na Westerplatte. Pak tu bylo gesto ze strany Rusů, kdy pro polské lodě otevřeli vjezd do Viselského zálivu u města Elblag, pak minulý čtvrtek společné, Tuska a Putina, položení věnců u hrobů polských vojáků zavražděných v Katyni. V Putinově projevu tam ale chyběla jasná omluva za tento stalinský zločin. Aspoň taková jako v Budapešti, když se omluvil za rok 1956, nebo v Praze, když se podobně omluvil za srpnovou invazi v roce 1968. To by pomohlo jak Rusku samotnému, aby budování státu přestalo stavět na stalinismu, ale samozřejmě by to pomohlo i vztahům s Polskem.

* LN Kdyby Polsko urovnalo své vztahy s Moskvou, posílilo by to podle vás pozici Varšavy v rámci celé unie?

Nepochybně. My se v unii potřebujeme zbavit pověsti "rusofobů", to nám jen škodí. Musíme mít zájem na dialogu EU s Ruskem a na tom, aby se ho Polsko plně účastnilo. To samozřejmě neznamená, že mezi námi a Moskvou nezůstanou strategické rozdíly a různé pohledy například na východní Evropu, u níž my Poláci vidíme jasně evropskou budoucnost, zatímco Moskva vidí v této orientaci zemí jako Ukrajina nebo Moldávie stále hrozbu.

* LN Nemohou se ale současné sympatie k Rusku zvrhnout v opak, kdyby třeba vznikla teorie, že Kaczynského letadlo nechali Rusové záměrně havarovat?

Samozřejmě, takové mýty vznikají. Ale všechno ukazuje na to, a píší to i polská média, že to byla pravděpodobně chyba polského pilota, který přecenil své síly. Samozřejmě, letiště ve Smolensku bylo letištěm druhého řádu, ale to nelze dávat Rusům za vinu. Nevěřím v teorie spiknutí a nevěřím, že by v tomto případě převládly.

* LN Lech Kaczynski byl v Moskvě chápán jako nepřátelský politik, například letěl podpořit gruzínského prezidenta, když ruská vojska stála před Tbilisi. Může tedy ruský prezident pronést uznalý hold jeho památce?

Medveděv už řekl, že přijede do Polska na Kaczynského pohřeb. Ani Putin neměl potíž vzdát Kaczynskému hold a pomodlit se před jeho rakví. Přes své politické spory tak nyní dávají nejvýše postavení Rusové najevo, že si Kaczynského památky ctí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.