Lidovky.cz

Zemětřesení v Číně zabilo stovky lidí, zraněných je víc než deset tisíc

Svět

  7:42aktualizováno  21:22
PEKING - Na 589 mrtvých a více než 10.000 zraněných si podle nové bilance vyžádalo dnešní silné zemětřesení v západočínské provincii Čching-chaj. Počet obětí může ještě stoupat, protože otřesy zničily mnoho domů a další lidé jsou zasypáni v troskách. Dalších 900 osob se z rozvalin podařilo záchranářům vyprostit živé. V oblasti v době tragédie údajně nebyli žádní cizinci.

Zemětřesení v Číně si vyžádalo 400 mrtvých, tisíce zraněných. foto: ČTK

Podle amerického geologického ústavu USGS mělo zemětřesení sílu 6,9 stupně Richterovy škály, čínské úřady jeho sílu vyhodnotily na 7,1 stupně.

Epicentrum bylo nedaleko hranice provincie Čching-chaj a Tibetu. Otřesy, které nastaly v 07:49 místního času (01:49 SELČ), vycházely z hloubky deseti kilometrů. Po prvním zemětřesení oblast zasáhly ještě tři vlny následných otřesů, všechny silnější než pět stupňů Richterovy škály.


České velvyslanectví v Pekingu s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že podle dostupných informací v postižené oblasti v době tragédie nebyli žádní cizinci.

Tibetský dalajlama příbuzným obětí kondoloval. "Modlíme se za ty, kteří přišli o život v této tragédii, za jejich rodiny, za všechny, kdo byli postiženi," prohlásil duchovní vůdce ze svého exilu v indické Dháramsale.

Soustrast vyjádřili vrcholní představitelé z celého světa
Soucítění s oběťmi katastrofy tlumočili čínským vrcholným představitelům také další státníci včetně americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Připravenost pomoci vyslovil předseda komise Evropské unie José Manuel Barroso. Papež Benedikt XVI. vyzval k "všeobecné solidaritě".

Všechny oběti pocházejí z hornaté prefektury Jü-šu, kterou obývá kolem 90.000 lidí, převážně pastevců a rolníků z řad etnických Tibeťanů a Mongolů. V metropoli prefektury Ťie-ku se zřítilo údajně 85 procent budov, včetně části místního vládního úřadu a škol.


Otřesy zcela srovnaly se zemí nízké chatrče postavené ze dřeva a hlíny, v pevnějších stavbách se objevily nebezpečné pukliny. Mnozí studenti místní střední odborné školy i někteří žáci základní školy jsou stále pod sutinami.

Obyvatele zmíněného odlehlého regionu, kteří zůstali bez přístřeší, sužuje silný vítr a teploty pohybující se ve městě kolem nuly a v horských vesnicích ještě níž.

Čínská vláda uvolnila na půl miliardy
"Všichni jsou na ulicích, stojí před svými domy a snaží se najít členy rodiny," popsala televizní stanice CCTV situaci na místě. Provinční vláda urgentně do oblasti vypravila zásilku 100.000 teplých kabátů a přikrývek.

Vláda v Pekingu se rozhodla uvolnit 200 milionů jüanů (kolem 538 milionů korun) z pohotovostních fondů na okamžité pokrytí finančních nákladů na humanitární pomoc. Podle agentury Nová Čína na místo už dorazili vojáci a záchranáři, kteří vyprošťují přeživší z ruin. Na místě operuje kolem 700 vojáků, provinční vláda vyslala dalších 5000 vojáků a zdravotníků.

Šéf záchranářů agentuře řekl, že záchranné práce komplikují poničené přístupové cesty na letiště i nedostatečné vybavení. Záchranáři prý musejí většinou vyprošťovat přeživší a těla obětí holýma rukama.

Problémy záchranářům působí i fakt, že otřesy vyřadily z provozu telefonické spojení v oblasti. Týmy dělníků se také urychleně snaží vypustit místní vodní nádrž, v níž se po zemětřesení objevila prasklina. Oblast, kde k otřesům došlo, patří mezi seizmicky aktivní regiony Číny. V provincii S'-čchuan, která s Tibetem sousedí, došlo v roce 2008 ke katastrofálnímu zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály, které si vyžádalo na 90.000 obětí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.