Lidovky.cz

Ukrajinská opozice: hlasování o pronájmu Krymu je neplatné

Svět

  14:32
KYJEV - Ukrajina za bouřlivých okolností schválila dohodu o pronájmu vojenské základny v Sevastopolu Rusům. Během hlasování létali parlamentem dýmovnice a vajíčka a opoziční vůdkyně Julia Tymošenková označila hlasování o ratifikaci za zfalšované. Pochybnosti o regulérnosti hlasování se objevily i v ukrajinských médiích.

Příznivci opozice se před budovou ukrajinského parlamentu střetli s policií foto: Reuters

V ovzduší chaosu sněmovna smlouvu schválila většinou 236 ze 450 hlasů.

Ukrajinská opozice bezprostředně po hlasování vyhlásila smlouvě o pronájmu válku. Bývalý prezident Viktor Juščenko označil novou smlouvu za "nástroj k vojenskému ovládnutí Ukrajiny", předseda opoziční Národní sebeobrany Volodymyr Arjev předpověděl, že Ukrajina po schválení ratifikace povstane.

Příznivci opozice se před budovou ukrajinského parlamentu střetli s policií

Další opoziční vůdce Andrij Škyl obvinil vládu, že se v zemi svými kroky snaží vyprovokovat občanskou válku. Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Denisov se v ruském parlamentu tyto obavy snažil rozptýlit slovy, že neplnění dohody by bylo "otevřeným porušením mezinárodního práva", které by Ukrajinu by zařadilo mezi "psance" se všemi důsledky.

Čtěte více

V odporu proti smlouvě, která prodlužuje ruský pronájem krymské základny o 25 let, pokračovala opozice i po skončení sněmovní schůze. Vůdkyně opozičních stran Julija Tymošenková na mítinku před sněmovnou oznámila, že spříznění poslanci budou blokovat příští zasedání parlamentu, které začne 11. května. Hlasování o ratifikaci označila za zfalšované.

List Ukrajinska Pravda se pozastavil nad skutečností, že mnozí poslanci vládní Strany regionů hlasovali pro ratifikaci v okamžiku, kdy byli u předsednické tribuny plně zaměstnáni soubojem muže proti muži.

Sevastopol

Sevastopolská námořní základna, kde Rusko udržuje kontingent 16.000 vojáků a víc než 40 bitevních lodí, je k dispozici ruské armádě nepřetržitě od 18.století, kdy ji založila carevna Kateřina II.

V roce 1954 sovětský vůdce Nikita Chruščov daroval Krym Ukrajině a mnozí Rusové ztrátu poloostrova dodnes těžce nesou.

Po rozpadu Sovětského svazu dostala po dlouhých diskusích ruská flotila v roce 1997 základnu do pronájmu na dobu dvaceti let.

Zvraty na ukrajinské politické scéně postavily osud základny do centra soupeření politických stran a vztah k prodloužení nájemní smlouvy se stal měřítkem proevropské či proruské orientace ukrajinských politiků.

Medveděv: Byl to "koncert"
Někteří z poslanců prý dokonce hlasovali "na dálku" - přestože vedení Strany regionů odvolalo své poslance z návštěvy parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku, zastupitelé Serhij Holovatyj a Serhij Kyvalov do Kyjeva údajně neodjeli, a přesto je jejich jméno v seznamu hlasujících.

Podle ukrajinské ústavy musejí poslanci hlasovat osobně a vlastní rukou.

Zatímco v Kyjevě se demonstruje a anonymní telefonáty vyhrožují násilnou odvetou za ratifikaci, v Moskvě přijali bouřlivou parlamentní schůzi ukrajinských kolegů s úsměvem. Prezident Dmitrij Medveděv označil incidenty v kyjevské sněmovně za "koncert".

"Musím přiznat, že naši ukrajinští přátelé postupovali s elegancí, která je jim vlastní. Sešli se a sehráli nevelký koncert s použitím zvláštních prostředků," řekl dnes Medveděv na tiskové konferenci, kterou uspořádal během návštěvy norského Osla.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.