Lidovky.cz

Boj s ropou: obří černá skvrna zřejmě zasáhne pobřeží

Svět

  13:51aktualizováno  22:07
WASHINGTON - Americký stát Louisiana se připravuje na to, že jeho pobřeží zřejmě v pátek večer místního času (v noci na sobotu SELČ) zasáhne obří ropná skvrna. Ta se utvořila v mexickém zálivu po potopení těžební plošiny. Podle meteorologů jsou ale ropou ohrožena pobřeží i ve státech Mississippi, Alabama a Florida. Okraj ropné skvrny byl dnes necelých 30 kilometrů od ústí řeky Mississippi. Louisianský guvernér Bobby Jindal požádal federální vládu o pomoc. Zároveň vyhlásil ve státě kvůli hrozící ekologické havárii výjimečný stav.

Ropná skvrna míří k pobřeží Spojených států. foto: ČTK

Americká pobřežní stráž zapálila část obrovské ropné skvrny v Mexickém zálivu v naději, že zabrání ekologické katastrofě. Situace se ale zhoršila a ropná skvrna zřejmě nevyhnutelně zasáhne v dohledné době pobřeží Spojených států. Postižena by měla být hlavně Louisiana, ale také nejméně další dva americké státy.

Ve snaze zlikvidovat či alespoň zmenšit ohromnou ropnou skvrnu americká pobřežní stráž zkušebně zapálila její část. Stalo se tak ve středu večer místního času (dnes brzy ráno SELČ) na místě vzdáleném téměř 50 kilometrů od ústí řeky Mississippi. Čeká se na výsledky testu, aby se rozhodlo, zda v této praxi pokračovat.


Plavidla pobřežní stráže při podobných kontrolovaných požárech mají oddělovat několik částí ropy nehořlavými nornými stěnami a odtáhnout je na moře mimo hlavní skvrnu. Zde by měla ropu pomocí rozbušek podpalovat a nechat ji shořet.

Výbuch plošiny

Těžební plošina Deepwater Horizon britské společnosti BP z dosud neupřesněných příčin vybuchla 20. dubna a po dvoudenním požáru se potopila do moře. V okamžiku neštěstí na ní bylo 126 dělníků, z nichž 11 se nepodařilo najít a považují se mrtvé. Podle BBC se hovoří o možné vině uživatelů plošiny, kteří mohli porušit některé předpisy.

Americké úřady připouštějí, že hořící ropa rovněž působí ekologické škody. Ty jsou ale prý nesrovnatelně menší ve srovnání s dopady, jaké by mělo rozlití ropy na pobřeží. Tam by vazká kapalina kromě jiného pokryla různé živočichy, kteří by neměli šanci přežít.

Podle BBC však záchranáři nyní svádějí nerovný boj. Skvrna se přibližuje k pobřeží stále rychleji. Meteorologové varovali, že nové větry mohou ropnou skvrnu zanést k pobřeží v pátek večer místního času (pátek odpoledne SELČ).

Ropná skvrna

V místě nedávno potopené těžební plošiny se objevil nový únik ropy a denně tak do moře teče zhruba 800 tisíc litrů ropy, což je asi pětkrát více, než byly dosavadní odhady. Skvrna již zabírá plochu kolem 74.100 kilometrů čtverečních a v noci na dnešek byla asi 26 kilometrů od Louisiany.

Ekologická katastrofa
Guvernér Louisiany Bobby Jindal však s odvoláním na nejmenované zdroje varoval, že se tak může stát již dnes, a požádal federální vládu o rychlou pomoc při ochraně pobřeží.

Barack Obama je prý o vývoji situace informován a vláda údajně navrhla, aby se do boje s ropnou skvrnou zapojilo ministerstvo obrany. Zastavit únik ropy v hloubce kolem 1500 metrů pod mořskou hladinou či dostat pod kontrolu černou skvrnu na mořské hladině se civilním odborníkům dosud nepodařilo.

Ropná skvrna

Pokud se únik nepodaří zastavit, mohlo by do Mexického zálivu vytéct v příštích týdnech stejné množství ropy, jako při zatím největší ropné katastrofě v historii USA v roce 1989, kdy se u břehů Aljašky vylilo do moře z havarovaného tankeru Exxon Valdez přes 40 milionů litrů ropy, soudí odborníci. Dosud hovořili o maximálně 16 milionech litrů ropy.

Ropná skvrna dokáže spustošit tisíce kilometrů pobřeží

19.11. 2002: Více než tisíc kilometrů (někdy se udává až 1900 km) zpustošeného atlantického pobřeží Španělska, Francie a Portugalska za sebou nechala havárie tankeru Prestige u severozápadního pobřeží Španělska. Z lodi vyteklo 64.000 tun mazutu. Šlo o největší ekologickou katastrofu ve španělské historii.

24.3. 1989: Přes 1300 kilometrů aljašského pobřeží bylo znečištěno následkem ztroskotání amerického tankeru Exxon Valdez, z něhož do moře vyteklo přes 40.000 tun ropy. Jde o dosud největší ekologickou námořní katastrofu v historii USA.

leden 1991: Za války v Perském zálivu vypustil Irák do vod zálivu asi 1,5 milionu tun ropy z tankerů, ropných terminálů v Kuvajtu a těžebních plošin.

16.3. 1978: Po ztroskotání liberijské cisternové lodi Amoco Cádiz na mělčině u francouzského Brestu vyteklo do moře 230.000 tun ropy. Ropná skvrna zamořila pobřeží Bretaně v délce 400 kilometrů.

12.12. 1999:  V důsledku havárie maltského tankeru Erika u bretaňského pobřeží uniklo do moře 20.000 tun topného oleje, který zamořil přes 400 kilometrů pobřeží.

3.12. 1992: Asi 300 kilometrů galicijského pobřeží zamořila ropná skvrna z havarovaného řeckého tankeru Aegean Sea. Ten ztroskotal u španělského pobřeží poblíž přístavu La Coruňa a do moře z něj vyteklo přes 70.000 tun ropy.

15.2.1996: U jihozápadního pobřeží Walesu uniklo do moře asi 72.000 tun ropy z havarovaného kyperského tankeru Sea Empress. Následná ropná skvrna zasáhla přes 200 kilometrů pobřeží.

14. 7. 2006: Z elektrárenských nádrží nedaleko libanonského Bejrútu uniklo po zásahu raketou během izraelsko-libanonského konfliktu asi 15.000 tun ropy, která znečistila 150 kilometrů pobřeží.

Další informace o boji s ropnou skvrnou si přečtěte v pátečním vydání deníku

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.