Lidovky.cz

Největší eko-katastrofa v dějinách USA: ropná skvrna je už u pobřeží

Svět

  10:57aktualizováno  22:01
WASHINGTON - První části ropné skvrny dorazily v noci na dnešek k pobřeží amerického státu Louisiana. Obří mastný potah, který se rozprostřel na moři po nedávném výbuchu těžební plošiny v Mexickém zálivu, postupuje dál a přibližuje se k přírodní rezervaci Pass-a-Loutre. Ohroženy jsou břehy i států Mississippi, Alabama a Florida. Oznámily to tiskové agentury.

Ropná skvrna foto: ČTK

Lesklá skvrna ropy hnána silnými jihovýchodními větry se dotkla ve čtvrtek večer místního času (v pátek ráno SELČ) mokřin v ústí řeky Mississippi, upřesnil místní politik Billy Nungesser.

V době západu slunce se první skvrnky mastnotou lesklé vody dostaly do jižního výstupu delty a pohupovaly se v drobném vlnění podél břehů ve formě dlouhých, protáhlých čar, popsala situaci agentura AP.

Plovoucí zábrany natažené v délce 37 kilometrů na ochranu zdejších mokřad a písčitých pláží s jejich specifickým biologickým prostředím nedokázaly skvrnu zadržet, protože vlny vysoké až 1,5 metru přes překážku mastnou vodu přenesly.

V místech největšího znečištění pokračovaly přes noc v práci flotily člunů, které se snaží co největší množství ropy udržet pryč od pobřeží. Vybavení k čištění vody poskytlo pobřežní stráži také vojenské námořnictvo. Jeho mluvčí Myers Vasquez uvedl, že v první fázi bylo do oblasti odesláno 20.000 metrů plovoucích zábran a sedm čisticích systémů.

Louisianský guvernér Bobby Jindal požádal ministerstvo obrany o uvolnění nejméně 6000 příslušníků Národní gardy na pomoc s čištěním pobřeží. Ve čtvrtek vyzval rybáře k předčasnému výlovu krevet, které jsou spolu s ústřicemi ropou nejvíce ohroženy.

"Zápach ropy je u pobřeží stále silnější," řekl ve čtvrtek místní obyvatel John Gerger.

Příčiny výbuchu plošiny dosud nejsou přesně známy. Podle francouzského deníku Le Monde nejspíš selhal bezpečnostní ventil, který patří ke klíčovým částem těchto zařízení. Odpovědnost za jeho funkčnost nese britská společnost BP, která osudnou plošinu využívala.

Na základě amerického zákona bude společnost muset uhradit veškeré náklady na čištění znečištěných míst ropou, poznamenala britská stanice BBC. BP již čelí dvěma žalobám rybářů a likvidace havárie ji stojí miliony dolarů denně.

Plošina patřila podle listu švýcarské společnosti Transocean. Ta prý usoudila, že neštěstí mohl způsobit náhlý přetlak ropy, která vystoupala z vrtu a na plošině vzplanula. K podobným událostem na těžebních plošinách čas od času dochází, obvykle se ale podaří zabránit explozi díky uzavření bezpečnostních ventilů.

Obama prý neschválí žádnou novou podmořskou těžbu

Likvidovat ropu je složité i na pevnině, ale zde situaci velmi komplikuje skutečnost, že ropa uniká z mořského dna v hloubce 1525 metrů pod hladinou, což je bezprecedentní situace. Zastavení úniků může trvat i několik měsíců, přičemž do moře se denně vlévá podle odhadů kolem 800 tisíc litrů ropy. V oblasti vážně hrozí velká ekologická katastrofa, která by poškodila i místní ekonomiku. Bílý dům slíbil ke zvládnutí situace vynaložit veškeré dostupné prostředky.

Prezident Barack Obama, který před neštěstím sliboval firmám rozšířit podmořskou těžbu ropy a plynu u břehů USA, rozhodl, že žádná podobná nová těžba nebude schválena, dokud se neurčí příčina výbuchu plošiny Deepwater Horizon, sdělil dnes prezidentův poradce David Axelrod. V důsledku katastrofy se veřejné mínění ve Spojených státech může postavit proti těžbě v mořské hloubce a podpořit ochránce životního prostředí, kteří tuto praxi odsuzují, usoudil Le Monde.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.