Lidovky.cz

Jeho matka byla prezidentkou. Teď bude zemi řídit on

Svět

  12:20
MANILA - Triumf syna slavných rodičů, tak by se daly popsat historicky první plně automatizované volby na Filipínách. Benigno Aquino - syn oblíbené prezidentky Corazon Aquinové a bojovníka za obnovení demokracie na Filipínách Ninoye Aquina, kterého zastřelili v roce 1983 pár minut po návratu z exilu – očekávání nezklamal.

Benigno Aquino foto: ČTK

Aquino bude přebírat žezlo po dnes velmi nepopulární prezidentce Glorii Macapagalové-Arroyové. Její vláda odchází s pověstí jedné z nezkorumpovanějších vlád v dějinách Filipín. Pro většinu obyvatel této chudé země Aquino ztělesňuje změnu a naději na lepší život.

V matčiných stopách
Překvapením pro všechny zůstává na filipínské poměry relativně klidný průběh voleb. Objevily se sice podvody jako kupování hlasů, násilné útoky zaměřené proti rivalům, ale ne v takové míře, s jakými počítaly ty nejčernější scénáře. Během volebního dne přišlo o život "jen" osmnáct lidí, v minulosti se přitom oběti počítaly na stovky.

Benigno Aquino

Obavy se vznášely zejména nad automatizovaným způsobem voleb. Nikdo totiž netušil, zda přístroje nápor 54 milionů zaregistrovaných voličů unesou. Skeptické hlasy varovaly, že v případě selhání voleb lidé vyjdou do ulic, vojáci uspořádají vojenský puč a prezidentka vyhlásí výjimečný stav. Nic z toho se naštěstí nekonalo.

Ještě pár dní před volbami však situace vypadala zcela jinak. Několik volebních okrsků nemělo zatím přístroje vůbec k dispozici. Ty navíc ve zkušebních testech vykazovaly chyby a k tomu všemu zhruba 76 tisíc paměťových karet, na které měly být výsledky uloženy, muselo být náhle znovu nakonfigurováno. To vyvolalo obavy nejen u většiny kandidátů, ale i u voličů, kteří podle zpráv z místních médií byli skutečně ochotni vyjít do ulic.

Největším překvapením však zůstává rychlé zpracování volebních výsledků. Na rozdíl od minulosti, kdy manuální sčítání trvalo dlouhé dny a noci – či dokonce i týdny – byl tentokrát vítěz prezidentského klání znám prakticky již za několik hodin.

 
Víc než svému slavnému otci se zatím oficiálně nevyhlášený nový prezident "Noynoy" Aquino – jak se mu tady na Filipínách přezdívá – podobá své neméně slavné matce "Cory" Aquinové. Oba se do popředí historických událostí dostali nečekaně. Zatímco z Aquinové udělalo sametové svržení diktátora Ferdinanda Marcose v roce 1986 ikonu demokracie a přeneslo ji z kuchyně rovnou do prezidentského paláce, "Noynoye" do prezidentských voleb katapultovala právě její loňská smrt. Corazon Aquinová podlehla rakovině.

V té době Filipínci v citovém rozpoložení nad odchodem své oblíbené "tetičky Cory", jak se jí familiárně říkalo, přenesli své naděje na lepší zítřky právě na jejího syna, do té doby relativně nenápadného senátora. A ten se začal pomalu, ale jistě na svoji roli připravovat.

"Musíme naší zemi vrátit demokratické hodnoty," řekl před časem sedmdesátitisícovému davu v obří aréně Araneta v narážce na devítileté vládnutí Macapagalové-Arroyové. Tu dokonce přirovnal k diktátoru Marcosovi. V záři reflektorů a pod deštěm žlutých konfet, oblečený v džínách a plandavém tričku, si začal uvědomovat, že budoucnost této země bude nejspíš příštích šest let v jeho rukou.

O dvě čísla větší džíny Jeho image skromného a nenápadného člověka si nedávno všiml i americký časopis Time, který jej neváhal přirovnat k "počítačovému matfyzákovi". Jinými slovy řečeno jde o přesný opak toho, co vyznávají zdejší suverénní politici v luxusních oblecích i jeho vlastní sestra Kris, bývalá modelka a nyní celebrita z televizní talk show.

Všech deset prezidentských kandidátů se během kampaně shodlo na tom, že zemi táhne ke dnu rozbujelá korupce. Na svých mítincích a v televizních spotech korupci označovali za největšího nepřítele chudých, s kterým je nutno řádně zatočit. Voliči ale nakonec uvěřili právě Aquinovi. "Je ze všech kandidátů jediný, který nás může korupce zbavit," svěřil se Filipínec Henry Faratero.
Podle odhadů skončí v kapsách politiků a státních úředníků ročně až neuvěřitelných šest miliard amerických dolarů. Jenže změnit filipínskou scénu desítky let ovládanou rodinnými klany, které do politiky vstupují právě kvůli tučným výdělkům, nebude žádný jednoduchý úkol.

Z elitářské rodiny navíc pochází i sám Aquino – příbuzní jeho rodičů patří k nejbohatším v zemi. Vlastní rozsáhlé pozemky a velké podniky. Tato skutečnost nahrává Aquinovým kritikům, kteří tvrdí, že kvůli jeho původu se mu rozbít vazby mezi politickou a podnikatelskou sférou nepodaří.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.