Lidovky.cz

Francouzský problém: Masové pitky svolávané přes Facebook

Svět

  17:42
PAŘÍŽ/PRAHA - Tisíce lidí se sejdou večer na náměstí každý se svou lahví alkoholu a něčeho křupavého k tomu... Pijí, baví se, tančí a veselí do časných ranních hodin. Tak vypadá to, co Francouzi nazývají "apéro géant" neboli "obří aperitiv", česky řečeno hromadná pitka. Jedná se o fenomén, kterému se nyní s oblibou oddávají mladí lidé ve velkých francouzských městech. Podle oficiálních čísel se jich konalo už osmapadesát a dvaatřicet je naplánovaných.

Setkání příznivců pouličních pitek v bretaňském Brestu. foto: Facebook

Jak se lidé na takovou akci domlouvají? Přes sociální síť Facebook. "Po Nantes a Rennes, kde se sešlo několik tisíc lidí, se musí mobilizovat i Montpellier. Krásné město na jihu Francie, město slavností... Musíme jim ukázat, kdo jsme. Kvůli tomu organizujeme naše kolo, naši obří pitku!" vypadala taková výzva k akci, která se uskutečnila v noci z 12. na 13. května.

Stejné noci se paralelně sešly tisíce lidí v Nantes. Jenže tam přišla první studená sprcha. Jednadvacetiletý mladík se zde opil takovým způsobem, že spadl z mostu a zabil se. Událost přiměla politiky o podobných akcích jednat. Objevily se návrhy, aby se úplně zakázaly s tím, že jedině tak se lze vyhnout problémům.

Posuzujme případ od případu
Ministr vnitra Brice Hortefeux v uplynulých dnech o organizovaných pitkách hovořil se zástupci prefektur a starosty, ale také s dalšími ministry. Nakonec ve středu oznámil, že akce úplně zakázat nehodlá. Pokud ale dojde k porušení určitých bezpečnostních pravidel, může k tomu v krajním případně dojít.

"Všeobecný zákaz si ani nepřejeme, ani o něm neuvažujeme, ale je třeba posuzovat případ od případu," řekl francouzským médiím. "V některých případech může být akce zakázána, pokud nebude jiné řešení," dodal. Jedním z největších problémů podobných shromáždění, pomineme-li opilý dav, který se snadno vymkne kontrole, je to, že za případné způsobené škody nemá kdo zodpovídat.

Vzájemně neznámí lidé se svolávají přes Facebook prakticky anonymně a je jen velmi těžko dohledatelné, kdo stál u zrodu myšlenky sešlost uspořádat. To by se mělo ale od nynějška změnit. Organizátoři by napříště neměli skrývat svoji identitu a hlavně by měli respektovat veškerá pravidla veřejného shromažďování. Například akci ohlásit tři dny předem příslušným úřadům. Ty pak mají právo plány zarazit, pokud se jim bude zdát, že není zajištěna dostatečná bezpečnost.

Sraz bez alkoholu? Ani nápad!
Smrt v Nantes se však odrazila i v diskusích na Facebooku. Obec Ancenis na západě Francie tento týden rovněž začala plánovat první hromadnou pitku. "Od té doby, co slyším mluvit o těchto akcích... říkám si... jestli jsou ok, stojí za to tam jít!" citoval z Facebooku list Ouest France na svém internetovém serveru. Další účastník debaty však v návaznosti na tragédii v Nantes poznamenal: "Nemusíme být hned na hadry, když chceme slavit." A další na to poznamenal: "No jo. Ale pak už to není pitka." Takže i když pořadatel navrhuje sejít se bez alkoholu, pro většinu účastníků je to nemyslitelné.

"Obří aperitiv" nebo také "Aperitiv Facebook", jaký je ve Francii druhý název pro večírky na náměstích, je zároveň zajímavým jevem pro odborníky. Ukazuje se, jak Facebook může pro jednu věc nadchnout tisíce lidí. "Facebook zbořil veškeré hranice v oblasti měřítek. Nyní je velice jednoduché zmobilizovat 10 tisíc lidí, aby podpořili nějakou věc nebo aby se společně opili," citoval týdeník L’Express Raphaëla Labbého, zakladatele serveru Ulike.net.

Zdá se ale, že organizátory pitek čekají v budoucnu četné překážky. Na tuto neděli byla svolána obří akce v Paříži do blízkosti Eiffelovy věže. Zájemců bylo již přes 15 tisíc, ale pařížská policejní prefektura včera sešlost zatrhla. Důvod? Na tomto místě je prý konzumace alkoholu dlouhodobě zakázána...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.