Lidovky.cz

Britská televize odvysílá reklamu organizaci, která zajišťuje potraty

Svět

  13:15
LONDÝN/PRAHA - Shareen Butlerové se zpozdila... Jenny Evansové se zpozdila... k tomu záběry smutných, zamyšlených žen a nakonec číslo na 24hodinovou linku, kam se mohou obrátit v případě, že nechtěně otěhotní. Tak vypadá série reklamních spotů, které se v nejbližších dnech objeví na britské televizní stanici Channel 4. Náboženské a lidskoprávní organizace však hlasitě protestují. Mimo jiné se jim nelíbí, že někdo propaguje potraty jako konzumní produkt – prací prášek nebo pivo.

Reklama na interrupci. foto: Reuters

Marie Stopes International je organizace, která podle listu The Times zajišťuje v Británii až 65 tisíc umělých přerušení těhotenství ročně. Kampaní chce docílit toho, aby se o potratech otevřeněji mluvilo a co nejširší publikum se dovědělo o jejích službách. Mezi ně patří mimo jiné také poradenství týkající se všech oblastí sexuálního života. Její kontaktní linku ročně vyhledá okolo 350 tisíc lidí.

Kontroverzní spot je diskrétní a ani jednou v něm nepadne slovo "potrat". "Reklama ukazuje normální ženy, které nevědí, co mají dělat, když se jim zpozdí menstruace. Všechny ženy tu zprávu pochopí. Nepoužíváme termín ,potrat‘, protože nepředpokládáme, že je to věc, kterou by si kdokoli přál," vysvětlila deníku Julie Douglasová, manažerka Marie Stopes.

Špatný příklad pro mládež
Kampaň ale v Británii vyvolala vlnu nevole a mnozí volají po jejím zákazu. Objevují se názory, že mnoho mladých lidí po jejím zhlédnutí nabyde dojmu, že je interrupce snadno dostupná věc, a přestane při sexuálním styku používat ochranu.

"Vědomí, že destrukce lidského života může být volně propagována v televizi jako služba veřejnosti, je odporné. Uděláme všechno, co můžeme, abychom to zastavili," řekla britským médiím Andrea Minichiello-Williamsová z křesťanského sdružení Christian Legal Centre.

"Naznačování, že potrat je další volbou pro konzumenty, trivializuje lidský život a úplně porušuje duch zákona z roku 1967 o potratech. Ten měl povolit malé množství legálních potratů v omezeném počtu závažných případů, ale byl natolik překroucený, že nakonec povoluje masové potraty na požádání," zazněl další názor, tentokrát od Anthonyho Ozimika z organizace na ochranu nenarozených dětí (Society for the Protection of Unborn Children).

The Times: Interrupci podstoupila každá třetí žena
Připomínky se ale soustředily také na otázku financí. V Británii je zakázáno propagovat organizace, které mají z vykonávání interrupcí zisk. Tato podmínka se však Marie Stopes netýká, protože se jedná o neziskovou organizaci, která je financována z veřejně dotovaného zdravotního systému.

"Lidé budou šokováni, až se dozví, kolik veřejných peněz proudí do Marie Stopes na potraty. O to více budou šokováni, že část těchto peněz je využívána na jejich propagaci," řekl listu The Daily Mail Simon Calvert z Křesťanského institutu.

Potraty jsou v Británii velkým problémem. Podle posledních statistik, které zveřejnily The Times, podstoupila interrupci každá třetí žena. Každoročně otěhotní 42 tisíc dívek do dvaceti let a polovina z těhotenství končí potratem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.