Lidovky.cz

Írán odstoupí od dohody s Tureckem, pokud na něj USA uvalí sankce

Svět

  16:04
TEHERÁN - Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání dnes pohrozil, že Teherán odstoupí od dohody zprostředkované Ankarou a Brasílií ohledně odvozu svého uranu do Turecka, pokud proti němu Spojené státy uvalí nové sankce, nebo je prosadí v OSN. Larídžání podle agentury Reuters rovněž varoval, že Írán by mohl přehodnotit spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Alí Larídžání. foto: Reuters

Rada bezpečnosti OSN hrozí Íránu novými sankcemi. Právě Spojené státy v úterý Radě předložily příslušný návrh, na němž se pět stálých členů RB OSN dohodlo po měsících jednání.

Larídžání dnes v rozhlasové stanici IRIB řekl, že pokud Američané vyhledávají dobrodružství, "ať už v Radě bezpečnosti OSN nebo v Kongresu, veškeré úsilí Turecka a Brazílie vyjde vniveč a tuto cestu opustíme".

"V této situaci parlament učiní odlišné rozhodnutí ohledně spolupráce Íránu s MAAE," dodal předseda Islámského poradního shromáždění, které má pravomoc zavázat vládu ke změně spolupráce s MAAE, což učinil už v roce 2006.

Írán by měl dle dohody odvézt 1,2 tuny uranu do Turecka
Pondělní teheránská dohoda zprostředkovaná Tureckem a Brazílií předpokládala, že přistoupí-li na ni MAAE, odveze Írán 1200 kilogramů svého uranu do měsíce do Turecka. Skupina označovaná v dohodě jako vídeňská, tedy USA, Rusko, Francie a MAAE, má pak do roka Íránu poskytnout palivo pro teheránský výzkumný reaktor. Nestane-li se tak, vydá Turecko Íránu uran zpět bez podmínek.

Podle íránské agentury IRNA má Teherán v pondělí oficiální zprávu s detaily dohody předat MAAE. Její základ už loni v říjnu pomohla vyjednat právě agentura sídlící ve Vídni s Francií, Ruskem i Spojenými státy, ale kvůli požadavkům Íránu na dodatky se nakonec vyjednávání ocitlo ve slepé uličce.

Západní mocnosti Teherán stále podezírají z tajného vývoje jaderných zbraní. Írán však tvrdí, že obohacuje uran jen pro potřeby jaderných elektráren.

Skeptici také v reakcích na poslední dohodu poukazovali zejména na to, že neřeší jádro sporu o íránský jaderný program, a kritizovali deklarované odhodlání Íránu i nadále pokračovat ve vlastním obohacování uranu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.