Lidovky.cz

Kritik Merkelové odchází, kancléřka si ale oddechnout nemůže

Svět

  13:22
Patří do kategorie vlivných politiků, kteří mají schopnost razantně rozdělovat veřejnost. Na jedné straně má totiž nesporné dlouholeté zkušenosti a kvality, na druhou stranu ale jeho kariéru provází řada problematických okamžiků. Řeč je o Rolandu Kochovi místopředsedovi německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiérovi vlivné zemské vlády v Hesensku, který včera oznámil odchod z politiky. A vzhledem k tomu, že pro německá média se jedná o událost číslo jedna, pojednám v dnešní trafice pouze o něm.

Angela Merkelová foto: ČTK

Dvaapadesátiletý Koch – dlouholetý vnitrostranický oponent kancléřky Angely Merkelové - vyhlásil, že premiérskou funkci složí 31. srpna a na listopadovém sjezdu CDU znovu nebude kandidovat na post místopředsedy strany. V červnu pak ještě složí funkci předsedy zemské organizace. "Politika je fascinující část mého života, ale není to můj život," zdůvodnil Koch svůj krok, který mnohé překvapil. Jaká byla jeho politická dráha?

Svou kariéru zahájil v poměrně útlém věku tím, že již ve 14 letech vstoupil do mládežnické organizace CDU. Postupem času se vystudovaný právnik dostal pod křídla kancléře Helmuta Kohla, který platil za jeho politického pěstouna. Záhy také prokázal vlastnosti, které ho charakterizovaly po celou kariéru: touhu po moci, schopnost provokovat i jít si tvrdě za svým. V roce 1999 dosáhl Koch volebního vítězství v Hesensku pomocí kontroverzní kampaně, ve které podle mnohých pozorovatelů rezonovaly nepřátelské tóny vůči cizincům. Koch se totiž postavil proti reformě německého občanství, kterou tehdy navrhovala vláda sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera. Zejména odmítal dvojí v občanství.

Ve volební kampani před pár lety si zase Koch vybral jako téma mladé kriminálníky z ciziny. Spustil "ofenzívu zákon a pořádek" a požadoval zpřísnění trestního zákoníku pro mladistvé i zřízení výchovných ústavů. Jeden z profilů Kocha vyšel například na stránkách ARD ZDE

I tyto Kochovy postoje ilustrují to, že hesenský premiér v CDU patřil do konzervativního křídla, jehož byl dokonce nejvýraznější osobností. Merkelová, jejíž opatrný politický styl je v protikladu s Kochovými způsoby, tak nyní ztrácí velkého soupeře. Úplně oddechnout si ale kancléřka nemůže. Koch totiž právě pro pevné voličské jádro CDU tradičně představoval velké lákadlo. Vzniklou mezeru po konzervativním katolíkovi a ekonomickém expertovi tak CDU bude jen obtížně zacelovat.

Proč Koch odešel? Heribert Prantl komentátor listu Süddeutsche Zeitung usuzuje, že Koch rozpoznal své možnosti. Podle Prantla se totiž nachází za horizontem své kariéry. Výsledek CDU při posledních zemských volbách v Hesensku byl vcelku katastrofální, a strana se u moci udržela jen díky SPD, která při vyjednávání "hloupě" koketovala s postkomunisty. Koch proto ví, že další volby by vyhrál jen těžko. Navíc pod Merkelovou nemá ani šanci získat nějaký ministerský post v Berlíně. CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE ZDE

Koch se nyní zřejmě bude pohybovat v ekonomické sféře, možná se vrátí i k hospodářskému právu, na které byl odborníkem. Otázkou však je, zda ho nebude hlodat, že jeho kariéra není úplně naplněná. I když totiž v 90. letech byl velkou stranickou nadějí, na nejvyšší posty se mu dosáhnout nepodařilo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.