Lidovky.cz

Maďarský pas nám nic nedá, říká český Maďar

Svět

  11:51
Maďaři včera schválili zákon, který má umožnit získání občanství zahraničním Maďarům bez trvalého pobytu v Maďarsku. To pořádně rozlítilo Bratislavu, která okamžitě reagovala protiúderem v podobě zákazu dvojího občanstí. Člen výboru Svazu Maďarů žijících v českých zemích Attila Detáry v rozhovoru pro LN řekl, že slovenští i maďarští politici občas dělají z maďarské menšiny na Slovensku fackovacího panáka.

Orbánův triumf. foto: ČTK

* LN Přivítali čeští Maďaři přijetí maďarské novely o dvojím občanství? Je to pro ně důležitá věc?

Myslím si, že je to především symbolická věc. V rámci Evropské unie mají i Maďaři z České republiky možnost v Maďarsku pracovat nebo i žít, maďarské občanství k tomu nepotřebují. Je to proto opravdu symbolické gesto, které však mělo přijít už dávno, ale socialistické vlády se k němu neodhodlaly.

* LN Takže nějaký masový zájem o maďarský pas se mezi maďarskou menšinou v České republice nedá očekávat?

Já osobně si myslím, že ne. Mnozí, především starší lidé, už mají z dřívějška "průkaz zahraničního Maďara", který jim při cestě do Maďarska přináší různé slevy. Maďarské občanství naproti tomu žádné praktické výhody mít nebude.

* LN Prožívají Maďaři v Česku to, co se nyní odehrává mezi Budapeští a Bratislavou?

Samozřejmě. Osmdesát až devadesát procent Maďarů žijících dnes v České republice se sem přistěhovalo ze Slovenska, má tam rodinné vazby, jezdí tam za příbuznými.

* LN Jak vzpomínají Maďaři v Česku na nucené deportace po roce 1945, kdy se tehdejší československá vláda pokusila osídlit slovenskými Maďary pohraničí po vyhnaných sudetských Němcích? Jsou tito lidé dodnes základem maďarské menšiny v Česku?

Dnes je to jen malá část maďarské menšiny. Do českých zemí se Maďaři ze Slovenska stěhovali za prací už za první republiky. Období deportací bylo jen takové tragické intermezzo. Většina příslušníků maďarské menšiny sem přišla v minulých desetiletích normálně za prací nebo se sem třeba oženila. Dnes tu také studuje velký počet Maďarů z jižního Slovenska, z nichž mnozí tu zůstávají.

Attila Detáry

"Nebylo to nic hezkého, když vás maximálně s padesáti kilogramy zavazadel odvezli do vylidněných Sudet místo Němců."

* LN Takže kvůli deportacím už dnes necítí Maďaři vůči Čechům žádnou hořkost?

U těch lidí, kteří to zažili, to stále vyvolává nepříjemné vzpomínky. Nebylo to nic hezkého, když vás maximálně s padesáti kilogramy zavazadel odvezli do vylidněných Sudet místo Němců, zbavili vás státní příslušnosti a majetku. Trvalo to naštěstí jen krátce.

* LN Setkáváte se ze strany Čechů s nějakou nevraživostí? Žije se vám tu klidněji než na Slovensku?

Jsme tu v úplně jiné situaci. Zatímco na Slovensku je to souvislé osídlení, jsou tam maďarské vesnice a města, my jsme tady kapkou v moři. Asi patnáct tisíc Maďarů v desetimilionovém státě. V Brně máme sto členů. Maďaři tu nemohou nikomu vadit.

* LN Pro mnoho Maďarů je stále traumatem devadesát let stará Trianonská smlouva. Týká se to i maďarské menšiny v Česku?

To je případ od případu. Já si obecně myslím, že se ve střední Evropě příliš zabýváme minulostí a to není správné. Každodenní život je úplně jiný. A pokud jde o Maďary v Česku - kdybychom tu nebyli spokojeni, tak bychom tu nežili.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.