Lidovky.cz

Ropu prý zastaví boční vrty. Unikat ale může až do srpna

Svět

  9:42
NEW ORLEANS/PRAHA - Zatím poslední pokus ucpat vrt nevyšel. Spolehlivě pomůžou až boční vrty, ale na těch se teprve pracuje.

Lidé v New Orleans protestovali proti firmě BP foto: ČTK

"První zprávy, které jsme dostali, zněly optimisticky, ale teď je jasné, že metoda zklamala," konstatoval americký prezident Barack Obama. Komentoval zatím poslední pokus britské společnosti BP zastavit ropu unikající z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu.

Podle prvních zpráv se skutečně zdálo, že se unikající ropu povedlo zastavit. Metoda, kterou BP veřejnosti prezentovala pod úderným sloganem "Top Kill", spočívala v tom, že se do vrtu vhánělo pod vysokým tlakem husté bahno. V okamžiku, kdy se zdálo, že se vrt povedlo spíš zahltit než ucpat, jej experti zabetonovali. Jenže...

"Po třech dnech usilovné práce jsme došli k závěru, že je potřeba nasadit jinou metodu," uznal šéf americké pobočky BP Doug Suttles, když v sobotu předstoupil před novináře.

Pokus za pokusem

* Další pokus zastavit ropu unikající z poškozeného vrtu realizují experti s pomocí dálkově řízeného robota. Ten má pod vodou odříznout poškozenou část potrubí a zbytek ucpat speciální ucpávkou.

* Nejspolehlivější metoda jsou boční vrty, které odsají materiál z poškozeného vrtu. Jejich navrtávání však skončí nejdřív za několik týdnů. A jejich otevření se může protáhnout až do srpna.



Klíčovou součástí dalšího pokusu, s jehož realizací se začalo v noci ze sobotu na neděli, je na dálku řízený robot vybavený speciální pilou. S jeho pomocí se lidé z BP pokusí pod hladinou odříznout poškozenou část potrubí, z něhož uniká ropa a nasadit na zbylou část ucpávku. Podle expertů jde však o "extrémně komplikovaný manévr", který má jen malou naději na úspěch.

V podstatě, shodnou se všichni, se dnes situace v Mexickém zálivu jeví tak, že ropu zastaví až boční vrty, které z hlavního odsají většinu unikajícího materiálu a poškozený vrt se pak povede ucpat. S navrtáváním bočních vrtů už se začalo, jde však o operaci, která zabere až několik týdnů (některé odhady mluví o tom, že se je povede otevřít nejdřív v srpnu).

Pokud k něčemu takovému skutečně dojde a ropa bude z vrtu unikat ještě několik týdnů, zničí to nejen život na mnoha kilometrech čtverečních vod Mexického zálivu, ale i společnost BP. Už teď se celou věc chystá vyšetřovat americká justice, která má podezření na to, že společnost fatálně podcenila bezpečnostní standardy - v uplynulých dnech spekulovala média o tom, že při stavbě plošina Deepwater Horizon nad inkriminovaným vrtem využila levnější a málo kvalitní materiál.

Unikající ropa

Společnost bude nejspíš čelit i řadě individuálních žalob, a to jak od příbuzných jedenácti dělníků, kteří zemřeli při explozi na plošině, tak od lidí, kteří žijí na pobřeží zasaženém unikající ropou. Nemluvě už o nákladech, které ropné impérium BP stojí pokusy o zastavení úniku ropy a které ještě bude muset vynaložit na likvidaci následků katastrofy. Na BP má spadeno i sám americký prezident, který si kvůli ní vysloužil nebývale hlasitou kritiku za to, že prý na havárii zareagoval neadekvátně - jeho kritici stavěli na tom, že se "neobtěžoval" jet hned na místo.

O příčinách neúspěchu nadějně vypadající metody Top Kill se včera jen spekulovalo. "Příliš mnoho materiálu, který jsme do vrtu pod tlakem vháněli, utíkalo," citovala agentura AP jednoho ze zaměstnanců společnosti BP, který si však nepřál být jmenován. "Inženýři jsou tím zničení a vedení společnosti zklamané. Nic se nedaří, nic."

Ropná skvrna při pohledu z vesmíru

K havárii a výbuchu na plošině Deepwater Horizon došlo 20. dubna. Od té doby uniklo podle odhadů do vod Mexického zálivu mezi 64 a 148 miliony litrů ropy. Každý den pak uniká až 4,7 milionu litrů ropy. Společnost BP už dřív oznámila - a o víkendu to zdůraznil i prezident Obama - že se pokusy zastavit ropu budou dělat po celou dobu, co se bude pracovat na bočních vrtech.

Hurikánová sezona může situace ještě zkomplikovat

Začínající hurikánová sezona může dál zkomplikovat situaci. Podle meteorologů by tropické bouře mohly zanést surovinu hluboko do vnitrozemí, odkud ji jen velmi těžko půjde odstranit. "Kdyby k pobřeží Texasu zamířil hurikán třetí kategorie, obával bych se škody způsobené ropou stejně jako škody způsobené hurikánem," řekl meteorolog Joe Bastardi. Hurikán třetí kategorie podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice přináší vítr o rychlosti 180 až 210 kilometrů v hodině a může zničit menší domy a způsobit záplavy v rozsáhlých oblastech.

Podle některých odborníků by sice tropické bouře mohly zmenšit koncentraci ropy v ekologicky velmi citlivých mokřinách v deltě Mississippi, škody na životním prostředí ve vnitrozemí by ale byly mnohem horší. "Udusilo by to vegetaci. Od ropy by byli zamazáni ptáci i další zvířata," varoval meteorolog Doug Inkley.

Odborníci se také obávají toho, že kvůli ropné skvrně uhynou rostliny, které drží pohromadě malé ostrůvky v deltě Mississippi, a tyto ostrovy se rozpadnou. "To by zvětšilo rozsah přílivové vlny, kterou hurikán žene do vnitrozemí," upozornil louisianský meteorolog Joseph Suhayda.
                                                                                        Zdroj: ČTK

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.