Lidovky.cz

Německý prezident Köhler odstoupil. Kvůli Afghánistánu

Svět

  14:16aktualizováno  17:52
BERLÍN/PRAHA - Německý prezident Horst Köhler překvapil svou zemi i zbytek světa, když oznámil, že s okamžitou účinností odstupuje z funkce. Odchází kvůli kritice, které se mu dostalo poté, co mluvil o nasazení Bundeswehru v Afghánistánu.

Horst Köhler oznamuje svou rezignaci. foto: ČTK

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu je vůbec prvním německým poválečným prezidentem, který rezignoval na svůj úřad. Köhler byl v úřadu od roku 2004, podruhé byl zvolen loni v květnu. Pravomoci hlavy státu dočasně převzal předseda horní parlamentní komory - Spolkové rady Jens Böhrnsen. Nového prezidenta musí německý parlament podle ústavní listiny zvolit nejpozději do 30 dnů, tedy do 30. června. Köhler byl členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Merkelové a do úřadu by zvolen jako společný kandidát nynější vládní koalice CDU, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a Westerwelleho svobodných demokratů (FDP).


"Odstupuji z funkce spolkového prezidenta," prohlásil Köhler v Berlíně. Prezident minulý týden nečekaně navštívil německé vojáky v Afghánistánu. Tam v rozhovoru s rozhlasovým reportérem, který ho doprovázel, prohlásil, že mise je mj. důležitá k ochraně německých obchodních zájmů. To vyvolalo v zemi pobouření.

Süddeutsche Zeitung o Köhlerovi:

Prezidentovou nejmocnější zbraní jsou jeho slova. Když jsou používána nesprávně, je to nebezpečné.

Diplomatický skandál a zrada
"Země naší velikosti, která se zaměřuje na vývoz, a tím je závislá na zahraničním obchodu, si musí být vědoma toho, že vojenské intervence jsou někdy nezbytné, aby chránily naše zájmy - například pokud jde o volné obchodní cesty, nebo pokud máme předejít regionální nestabilitě, která by mohla negativně ovlivnit náš obchod, pracovní místa a příjmy," řekl Köhler. Za to ho okamžitě zkritizovala řada politiků. Německo není v Afghánistánu kvůli ekonomickým zájmům, je tam proto, aby "potlačilo mezinárodní terorismus a stabilizovalo zemi."

Horst Köhler na své poslední návštěvě německých vojáku v Afghánistánu.

Prezident způsobil i malý diplomatický skandál, když za návštěvu odmítl zaplatit afghánskému prezidentovi Karzáímu, píše Süddeutsche Zeitung. Deník také Köhlera obvinil, že svými výroky "zradil všechny ty v německém parlamentu, kteří věří v afghánskou misi, a také zradil všechny vojáky, kteří sami sebe rozhodně nepovažují za vojáky mezinárodního obchodu. Prezidentovou nejmocnější zbraní jsou jeho slova. Když jsou používána nesprávně, je to nebezpečné," dodává deník.

Dobrý úmysl, ale trapná slova
Die Welt se prezidenta ve svém článku nejprve zastal, aby ho vzápětí také zkritizoval. "'Köhler si zaslouží uznání za svůj záměr znovu otevřít diskusi o přítomnosti německých vojsk v Afghánistánu. Nicméně svými výroky udělal německé armádě medvědí službu. Jeho trapná slova způsobila, že to vypadá, jako kdyby tam naši vojáci bojovali jen o obchodní cesty," píše deník.

Horst Köhler oznamuje svou rezignaci. Vpravo jeho manželka Eva-Louise

Köhlerův mluvčí později upřesnil, že prezident neměl Afghánistán na mysli. Köhler v rezignačním projevu uvedl, že tato kritika neměla žádné opodstatnění a postrádala respekt vůči hlavě státu. Oznámil současně, že o svém rozhodnutí předem informoval kancléřku Angelu Merkelovou, ministra zahraničí Guida Westerwelleho a předsedu ústavního soudu. "Lituji, že má slova vedla k neporozumění v tak důležité otázce naší země," uvedl Köhler. Při oznamování rezignace mu po boku stála manželka Eva-Louise a německá média píší o tom, že prezident měl v očích slzy.

Nasazení německých vojáků v Afghánistánu se talo v několika uplynulých měsících poměrně citlivým tématem. Loni v září oznámil tehdejší ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, že vojáky stáhnou do roku 2011.VÍCE ČTĚTE ZDE

Na konci listopadu pak musel skončit nejvyšší generál německé armády. Špičky německé armády a možná také německého ministerstva obrany v září úmyslně zatajovaly civilní oběti při bombardování unesených cisteren u severoafghánského Kundúzu. Tehdy zemřelo 142 lidí. PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Nejvyšší generál německé armády byl propuštěn. Kvůli Afghánistánu

Spolkový prezident

Prezidenta volí Spolkové shromáždění na pět let a může být zvolen i na druhé funkční období. Zástupcem Spolkového prezidenta je předseda Spolkové rady.

Spolkový prezident zastupuje Německo navenek, uzavírá mezinárodní smlouvy, vyhlašuje a podepisuje zákony, uděluje milost. Dále má právo navrhnout volbu nového spolkového kancléře, jmenuje a odvolává ho na žádost Spolkového sněmu, jmenuje a odvolává spolkové ministry na návrh kancléře, jmenuje a odvolává spolkové soudce, úředníky, důstojníky a poddůstojníky, svolává Spolkový sněm a může ho ve výjimečných případech rozpustit. Může také vyhlásit stav ústavní nouze.  Aby jeho nařízení nabyla platnosti, musí být v naprosté většině kontrasignována spolkovým kancléřem nebo příslušným ministrem.                                                        Zdroj: Wikipedia.org

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.