Lidovky.cz

Odhalení slovenského památníku Trianonské smlouvy se obešlo bez násilností

Svět

  16:25
KOMÁRNO - Slovenská národní strana dnes odhalila památník Trianonské smlouvě v Komárně na hranici s Maďarskem. Očekávané konflikty mezi maďarskou nacionalistickou stranou Jobbik a příznivci SNS se ale nekonaly.

Předseda SNS Ján Slota a místopředsedkyně strany Anna Belousovová (vpravo) odhalili v Komárně na hraničním mostě s Maďarskem památník připomínající 90. výročí podepsání Trianonské mírové smlouvy. foto: ČTK

Příznivci maďarské extremistické strany Jobbik protestovat nepřišli, naopak podunajské městečko, kde se více mluví maďarsky než slovensky, se dnes stalo centrem slovenských národovců.

Příznivci SNS během slavnostního odhalení památníku k 90. výročí Trianonské mírové smlouvy

Ti se nejprve setkali v domě Matice slovenské v centru Komárna, kde si vyslechli vystoupení populistického předsedy SNS Jána Sloty a místopředsedkyně Anny Belousovové, kritizující představitele Maďarska.

Průvod příznivců Představitelé Slovenské národní strany před odhalením památníku k 90. výročí Trianonské mírové smlouvy

Trianonská mírová smlouva

Trianonskou mírovou smlouvu předložily Maďarsku po první světové válce vítězné mocnosti. Maďarsko na jejím základě:

- přišlo o dvě třetiny území z dob Rakouska-Uherska (více než tři miliony Maďarů se ocitly za hranicemi země)
- uznalo úplnou nezávislost Československa včetně
Podkarpatské Rusi
- zavázalo se uhradit Československu válečné reparace
- vzdalo se dalších územních nároků
- na jihu Slovenska také vznikla nová hranice, která do té doby historicky neexistovala

Smlouva vyvolala u většiny Maďarů pocity křivdy. Zájem o maďarskou menšinu žijící za hranicemi země je pro maďarské politiky samozřejmostí, což  okolní státy přijímají s nelibostí.

Tématu se navíc chopila maďarská krajní pravice. Její postoj shrnul před letošními volbami člen vedení Hnutí za
lepší Maďarsko (Jobbik) Zsolt Várkonyi slovy: "Vše špatné, co tu dnes máme, má počátek v dohodě z Trianonu."

Poté se průvod asi 300 osob s vlajkami vydal k mostu přes Dunaj, aby odhalili černou pamětní desku připomínající den, kdy Maďarsko ztratilo rozsáhlé území odstoupené nástupnickým státům.

Pomník "by měl připomínat nám všem, ale i pánům zpoza Dunaje, že zde přecházejí vždy přes hranice a vstupují na slovenskou rodnou zem, naši rodnou zem, ne jejich!" prohlásil při odhalování desky Slota. Vysloužil si potlesk svých příznivců, které nabádal, aby v blížících se volbách dali hlas jeho straně.

"Toto je naše odpověď pro Jobbik!"
Tím, že některé maďarské politické kruhy zpochybňují Trianonskou smlouvu, podle Sloty zpochybňují i suverenitu Slovenské republiky. "Toto je naše odpověď na provokace maďarských politiků strany Fidesz, pana Orbána a neonacistické straně Jobbik. My jsme autochtonní národ, který tu žije 1500 let," prohlásil Slota.

V ulicích Komárna proti akci národovců nikdo neprotestoval, takže se klid ve městě podařilo udržet i bez desítek policistů, kteří byli i se služebními psy připraveni zasáhnout. Nakonec jen zastavili dopravu, když průvod přívrženců SNS vyrazil k novému památníku. Ten po skončení akce zůstal pod kontrolou bezpečnostní služby.

Václav Klaus a Jan Fischer: o Trianonu

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.