Lidovky.cz

Povodně trápí Polsko i Maďarsko. Na Slovensku velká voda ustupuje

Slovensko

  15:00
VARŠAVA/BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA - Povodňová situace v Polsku je nadále vážná, Visla na svém středním toku zaplavuje další vesnice. Na příchod velké vody se připravuje Varšava.

Povodně v Maďarsku foto: Reuters

Také v severovýchodním Maďarsku se situace zdramatizovala, voda částečně zaplavila několik měst a čtyři zcela odřízla od světa. Na Slovensku se situace s výjimkou Ondavy dále uklidňuje a nastává sčítání škod, vláda začala rozdělovat pomoc.

Povodněmi podemletá trať a zničený železniční most v Polsku

V Polsku se nově protrhla protipovodňová hráz na Visle u obce Winiary nedaleko Sandomierze, která bojuje se záplavami už od víkendu. Voda zničila i protipovodňový val na jednom z přítoků Visly a zaplavuje celkem deset vesnic. Zalila pole a zahrady, na kterých rostlo ovoce, zelenina a květiny, z jejichž prodeje místní obyvatelé žijí.

Povodně v Maďarsku

Ve Varšavě hladina Visly stoupá, dnes dopoledne její hladina dosahovala skoro 640 centimetrů. Při kulminaci v květnu řeka dosáhla úrovně 780 centimetrů. Podle šéfa krizového štábu Pawla Witkowského je třeba počítat s tím, že nynější povodňová vlna bude stejně vysoká jako ta květnová, má být ale kratší. V úterý a ve středu budou mít děti z některých škol, školek a jeslí další neplánované prázdniny.

List Rzeczpospolita dnes napsal, že škody, které záplavy od druhé poloviny května způsobily, by mohly dosáhnout 14 miliard zlotých (86,9 miliardy korun).

Povodně v Polsku

V Maďarsku se situace zdramatizovala na severovýchodě země, kde se znovu rozlily řeky Hornád, Bodva a Slaná (Sajó). Tyto řeky se vylily již při květnových povodních. V současnosti voda z nich částečně zaplavila několik obcí a další čtyři odřízla od světa, napsala agentura MTI.

Evakuováno bylo 3600 lidí, z toho asi 1000 dětí. Z obce Böcs muselo být 150 obyvatel evakuováno v noci, všichni našli útočiště v Miskolci, kde se školy a tělocvičny změnily v provizorní ubytovny. V zaplavené obci Felsözsolca se zřítilo na 40 domů z vepřovic, stejný osud ale mají podobně stavěné domy i v dalších zasažených obcích.

Povodně v Polsku

Voda stoupá i v hlavních maďarských tocích Dunaj a Tisa, v současnosti dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, který ale ještě neznamená katastrofu. V Budapešti však musela být uzavřena nábřeží pro dopravu, níže položená místa musí být chráněna provizorními hrázemi z pytlů písku.

Na Slovensku záplavy dále ustupují, voda však stále ohrožuje lidi v obcích na Ondavě v okrese Michalovce, kde vytéká do kraje protrženou hrází. V Nižné Myšli se v neděli opět sesula část svahu, další domy však ohrožené nejsou. Naproti tomu v Sadech nad Torysou odčerpali pomocí velkokapacitního čerpadla z Česka většinu vody ze zaplavených částí a lidé se dnes ráno vrátili do svých domovů. Slovenská vláda minulý týden vyčlenila z vlastní rezervy na takzvanou rychlou pomoc obětem ničivých záplav a sesuvů půdy 25 milionů eur (asi 647 milionů Kč). Další peníze přicházejí z humanitárního fondu ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny. Z nich mohou dostat až 800 eur (asi 20.000 Kč) rodiny, které přišly o všechno.

Polská volební kampaň ve znamení záplav

Povodně se staly horkým tématem volební kampaně před prezidentskými volbami, do nichž zbývají necelé dva týdny. Šéf a kandidát nejsilnější opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński opouští svůj doposud smířlivý tón a kritizuje vládu premiéra Donalda Tuska. Jeho političtí protivníci se ale také nedrží příliš zpátky.

Bývalému předsedovi vlády Kaczyńskému ze sociálně-konzervativního PiS se nelíbí, jak Tuskův kabinet pomáhá obětem povodní. Tvrdí, že kdyby byl premiérem on, byla by pomoc rychlejší, a že by neseškrtal investice do protipovodňových opatření, jak to učinila vláda jeho nástupce Tuska.

"Chtěl bych, aby lidé, kteří usilují o vlastní politické cíle, což respektuji, nepřicházeli se svou troškou do mlýna, když neumějí pomoci," vzkázal Kaczyńskému premiér. "Některým se zdá - a přijde mi, že to je také problém pana Kaczyńského -, že hráz se dá opravit, když u ní ještě stojí voda," poznamenal.

Kaczyński v neděli v zaplaveném městě Jaslo v jižním Polsku řekl, že "premiér by chtěl, aby opozice nebyla". Podle mluvčího PiS Adama Bielana je povinností šéfa opozice hodnocení toho, jak si vláda radí s povodněmi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.