Lidovky.cz

Maďarsko si předvolalo slovenského velvyslance v Budapešti

Svět

  20:46
BUDAPEŠŤ - Maďarské ministerstvo zahraničí si podle agentury MTI předvolalo v souvislosti se zhoršenými vzájemnými vztahy slovenského velvyslance v Budapešti Petera Weisse. Tématem rozhovoru byl sporný maďarský zákon, který vyhlásil 4. červen, den výročí podpisu trianonské mírové smlouvy z roku 1920, za Den národní soudržnosti.

Orbánův triumf. foto: ČTK

Bratislava to označila za zpochybňování smlouvy, která Uhersko, poražené v první světové válce, připravila o rozsáhlá území včetně Slovenska.

Slovensko se s formulací MTI o "předvolání" velvyslance neztotožnilo.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Peter Stano odmítl, že by Maďarsko velvyslance předvolalo. "To je normální nástroj dialogu, když velvyslanec jedné země jde na ministerstvo zahraničních věcí hostitelské země, která mu chce tlumočit nějaký názor anebo postoj," sdělil ČTK.

Maďarská strana předala Weissovi anglický překlad zmíněného zákona s upozorněním, že text normy neobsahuje žádné zmínky o územním revizionismu.

Zákon podle Budapešti naopak zdůrazňuje vzájemný respekt a spolupráci mezi suverénními státy. Budapešť tak dnes zareagovala na středeční prohlášení slovenské vlády, která obvinila Maďarsko, že daným zákonem zpochybňuje územní uspořádání dohodnuté po první světové válce.

Slovenská vláda v prohlášení uvedla, že maďarská politika revizionismu vráží klín do přátelského soužití mezi národy a státy a je projevem otevřené neúcty a nerespektování mezinárodních mírových smluv a moderní evropské politiky 21. století.

Tradičně problematické vztahy mezi Bratislavou a Budapeští před nadcházejícími sobotními slovenskými volbami utrpěly několika diplomatickými roztržkami.

Mezi nejvýznamnější třecí plochy se zařadila novela maďarského zákona o občanství, která významně zjednodušuje zahraničním Maďarům získání maďarské státní příslušnosti. Více než pětimilionové Slovensko, kde žije asi půlmilionová maďarská menšina, odpovědělo vlastní novelou, podle které mají úspěšní žadatelé o cizí občanství přijít o občanství slovenské a současně také o místa ve státní správě, pokud jsou podmíněna slovenskou státní příslušností.

Slovensko ve sporu kolem trianonské smlouvy minulý týden podpořili český prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer, podle nichž maďarské kroky tuto smlouvu znevažují.

Ke komplikovaným vzájemným vztahům se dnes v maďarských a slovenských novinách společným prohlášením vyjádřilo patnáct veřejných osobností z obou zemí. Signatáři dokumentu, mezi nimž je například slovenský politolog Miroslav Kusý nebo maďarský spisovatel Péter Esterházy, vyzvali k dialogu a k mírovému soužití a porozumění.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.