Lidovky.cz

Nepokoje v Kyrgyzstánu: mladí zapalovali auta a rabovali, zemřelo 37 lidí

Svět

  6:51aktualizováno  17:35
BIŠKEK - Kyrgyzské armádní a policejní oddíly dnes obsadily centrum města Oše na jihu země, kde se v noci na dnešek střetly ozbrojené skupiny mladých Kyrgyzů a Uzbeků. Incidenty, které se částečně podařilo utlumit až během dnešního dopoledne, si podle zatím poslední bilance vyžádaly 37 mrtvých a 523 zraněných. Do města míří další stovky porůznu vyzbrojených lidí, ozývají se hlasy volající po vojenském zásahu zvenčí. Rusko "zatím" vojenské řešení kyrgyzské krize odmítá.

Nepokoje v Kyrgyzstánu. foto: Reuters

Podle místního tisku vyprovokovaly nepokoje skupiny mladých Kyrgyzů a Uzbeků podněcované kriminálními živly.

Po bouřlivé noci, při níž davy výrostků rabovaly obchody, zapalovaly správní budovy a ničily zaparkované automobily, vyhlásila kyrgyzská vláda na jihu země výjimečný stav a zákaz nočního vycházení. Obchody v Oši jsou zavřené, nefunguje městská doprava. V ulicích hlídkuje těžká vojenská technika, silnice k předměstským sídlištím blokují barikády. Do města se stahují další vojenské oddíly, čtyři nejaktivnější původci nepokojů byli podle biškekského rozhlasu zatčeni.

Počet obětí se od rána zvyšuje, protože několik desítek lidí bylo do nemocnic převezeno ve velmi těžkém stavu. Celkový počet mrtvých může být podle kyrgyzských médií ještě mnohem vyšší, než uvádějí úřady, protože etničtí Uzbekové mají ve zvyku pohřbívat své mrtvé okamžitě, ještě v den úmrtí před setměním.

Pusté centrum města
Střelba pokračovala i dnes dopoledne, nad městem přelétaly vojenské vrtulníky. Několik budov v Oši hoří, do města se stahují další vojenské oddíly. Podle agentury 24.kg se do nočních nepokojů zapojilo až 3000 lidí.

Centrum města je pusté, obchody jsou zavřené, nefunguje městská doprava. V ulicích hlídkuje těžká vojenská technika, silnice k předměstským sídlištím blokují barikády.

Příčiny incidentů jsou nejasné. Místní úřady tvrdí, že násilí nemá etnické pozadí, nicméně ostraha nedaleké hranice s Uzbekistánem byla posílena.

Politické zázemí svrženého prezidenta
Podle místního tisku byla roznětkou nepokojů hádka v jednom z místních nočních klubů, která přerostla v přestřelku mezi skupinami uzbecké a kyrgyzské mládeže. Předsedkyně prozatímní vlády Roza Otunbajevová označila v televizním projevu zostření situace na jihu země za "lokální konflikt".

K vážným nepokojům došlo na jihu Kyrgyzstánu už 19. května, kdy ve městě Džalalabadu zahynuli nejméně tři lidé. I tam úřady řešily situaci vyhlášením výjimečného stavu.

Jih Kyrgyzstánu je politickým zázemím svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, který se po dubnovém převratu uchýlil do Běloruska. Bývalý prezident podle některých informací prostřednictvím zločineckých gangů provokuje v Kyrgyzstánu nepokoje a etnické střety.

Povolání zahraničních mírových sil
Kyrgyzský tisk varuje, že na oficiální politiku státu mají neúnosný vliv bossové kriminálního podsvětí a šedé ekonomiky. V projevu k národu to dnes potvrdila i prozatímní premiérka Roza Otunbajevová. "Po dubnovém převratu začaly v zemi otevřeně hospodařit zločinci, jsou i za nynějšími pogromy v Oši," řekla předsedkyně vlády.

Média v Biškeku spekulují, že prozatímní vedení země uvažuje o povolání zahraničních mírových sil, pokud vláda neudrží situaci pod kontrolou.

Kyrgyzský politolog Mars Sarijev dnes místní agentuře Kabar řekl, že velmi silně roste pravděpodobnost zásahu sil Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), vojenského svazku sdružujícího Rusko s šesti státy bývalého SSSR.

V uzbeckém Taškentu, který leží jen 300 kilometrů západně od neklidné Oše, dnes o situaci v Kyrgyzstánu jednají šéfové šesti středoasijských států na summitu Organizace zemí šanghajské spolupráce. Mezi účastníky konference jsou i vysocí představitelé čtyř se šesti členských států ODKB, včetně ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.