Lidovky.cz

Z Kyrgyzstánu prchají lidé, nepokoje mohou zasáhnout i Biškek

Svět

  10:21aktualizováno  11:58
BIŠKEK - Kyrgyzstán musí otevřít humanitární koridor, aby pomohl lidem, které postihly nejhorší etnické nepokoje za poslední desetiletí. Řekl to vysoký představitel OSN Lynn Pascoe. Počet uprchlíků z Kyrgyzstánu do Uzbekistánu kvůli etnickému konfliktu může brzy vzrůst na 100.000 a více lidí. Mírové jednotky ze zahraničí se do země zatím nechystají.

Uzbečtí vojáci pomáhají uprchlíkům překročit uzbecko-kyrgyzskou hranici foto: ČTK

"Dostali jsme informace od uzbeckých úřadů, že počet uprchlíků, kteří se tísní na uzbecké straně hranice, dosahuje 75.000, ale brzy by mohl překročit 100.000," sdělil zvláštní představitel OSN pro Střední Asii, slovenský diplomat Miroslav Jenča. Podle jeho slov bezpečnostní situace na kyrgyzské straně hranice neumožňuje přístup pozorovatelů.

Čtěte více o nepokojích v Kyrgyzstánu

Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), kterou tvoří Rusko s šesti dalšími postsovětskými republikami, včetně Kyrgyzstánu, nemá v plánu poslat do Kyrgyzstánu mírové jednotky, aby pomohly zastavit etnické násilnosti. Prohlásila to dnes dočasná kyrgyzská prezidentka a premiérka Roza Otunbajevová. Kyrgyzská vláda se přitom podle svého místopředsedy obává, že se násilí rozšíří do dalších částí země.

"Vyslání mírových jednotek bylo shledáno nevhodným," řekla novinářům Otunbajevová s odvoláním na pondělní jednání ODKB.

Světová organizace vyzvala Kyrgyzstán, aby nedopustil, aby etnické nepokoje způsobily odklad nadcházejícího důležitého referenda o ústavě a následně i parlamentních voleb. Jenča zdůraznil, že referendum o nové ústavě by se mělo i přes etnický konflikt uskutečnit 27. června, jak bylo plánováno, a následně by se parlamentní volby měly konat v říjnu letošního roku.

Násilí, které propuklo 11. června ve městech Oš a Džalalabád, si už vyžádalo 138 životů. Reportér BBC, který se nachází v Oši, uvedl, že boje neustávají a nic nenasvědčuje tomu, že by měly skončit. Kyrgyzská prozatimní vláda obviňuje z rozpoutání nepokojů svrženého prezidenta Bakijeva, ten to ale ze svého běloruského exilu popírá.

Situace ve městech je přitom dramatická. "Všude na ulicích leží mrtvá těla, mezi nimi jsou i děti. Často dochází ke znásilňování," hlásí svědci z místa.

Nepokoje na jihu Kyrgyzstánu by se podle vicepremiéra Atambajeva mohly rozšířit i na hlavní město Biškek a na další region na severu země. "Události v Oši byly tak předem promyšlené, že nyní bychom mohli čekat nějaké provokační akce v hlavním městě Biškeku a v Čujské oblasti na severu," prohlásil Atambajev. "Ale jsme na to dobře připraveni," dodal.

Uzbekové tvoří necelých 15 procent obyvatel Kyrgyzstánu, ale v oblasti Oše a Džalalabádu je poměr Kyrgyzů a Uzbeků zhruba stejný.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.