Lidovky.cz

Byt za miliardu a roztleskávačky u soudu

Svět

  11:55
Tak jsme si zvolili prezidenta, mohli včera jásat Kolumbijci. Je jím Juan Manuel Santos. Jeho jméno tady asi málokomu co řekne, ale Kolumbie není bezvýznamná země - sice stále ještě platí za synonymum jedné velké laboratoře na výrobu kokainu, ale zároveň je tam na jihu jakýmsi důležitým jazýčkem na vahách.

Je nebo není roztleskávání sportovní disciplínou? foto: ČTK

Velmi zjednodušeně řečeno: venezuelský prezident Hugo Chávez buduje na jihoamerickém kontinentu spolek levicových populistů a Kolumbie mu zatím vzdoruje ze všech nejvíc. Zčásti proto, že se Chávez dost neohrabaně montoval do vnitřních záležitostí země (podporuje rebely z Revolučních ozbrojených sil, tzv. FARC), zčásti i proto, že Kolumbii dosud vedl povahou stejný "macho", který se s venezuelským provokatérem prostě nedokázal bavit po dobrém.

Ať už si zbytek světa myslel o Álvaru Uribem cokoliv, faktem je, že v Kolumbii byl populární. Dokazuje to výsledek voleb jeho nástupce - Kolumbijci si v nich totiž vybrali už zmiňovaného Santose, bývalého ministra obrany, který jim slíbil, že dotáhne to, co započal Uribe, a sice, že definitivně skoncuje se skomírajícím odporem rebelů z FARC.

Výstižně to dnes shrnul zpravodaj BBC v Bogotě Jeremy McDermott, který píše, že Kolumbijci dali ve volbách jasně najevo, že nechtějí, aby se situace v zemi vrátila do starých kolejí, kdy se rebelové z FARC beztrestně potulovali po ulicích měst a každý den bylo uneseno v průměru osm lidí.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE ZDENejlevnější byt na Manhattanu má 16 metrů čtverečních.

Bulvárek The New York Post dnes píše o celkem zajímavé shodě okolností, a sice, že se na Manhattanu prodávají nejlevnější a nejdražší byt, co jsou v téhle tradičně nóbl čtvrti k mání. Tak schválně, kolik byste si tipli, že takové klícky v době propadu cen na realitním trhu stojí? Předesílám, že jde o New York a doplním, že běžná cena pětipokojového domku v jiných amerických státech se pohybuje v rozmezí od 70 do 150 tisíc dolarů...

Nejdražší byt na Manhattanu pořídíte za necelou miliardu korun

Nejlevnější byteček na Manhattanu má celých 16 metrů čtverečních, najdete ho na rohu ulic East 84th Street a Park Avenue a přijde vás na 135 tisíc dolarů (v přepočtu 2,8 milionu korun, tj. za metr čtvereční zaplatíte 175 tisíc korun).

Kdybyste tenhle minibyteček, který připomíná spíš pokoj na studentské koleji, přenesli do toho nejdražšího bytu na Manhattanu, který je dnes shodou okolností také k mání, vešel by se celý do pokoje pro služky. Nejdražší apartmá je podle realitních makléřů "trofej", makléřka Jeannie Woodbreyová dokonce řekla: "Je to jako koupit Picassa". Najdete ho v patnáctém patře domu číslo 25 E na 77. ulici, má rozlohu 840 metrů čtverečních (plus 77 metrů čtverečních terasy) a přijde vás na 60 milionů dolarů (v přepočtu přes jednu miliardu korun).

Zatímco u nejlevnějšího bytu činí měsíční náklady cca 1500 dolarů, u nejdražšího téměř 36 tisíc. Ptáte se, kdo by měl zájem o byt za miliardu? "Zájemců je spousta. V New Yorku je řada miliardářů," říká Woodbreyová. "Vodím sem zájemce až pětkrát týdně, jezdí sem až z Texasu nebo z Indie. Pro některé z nich by to byla už jejich desátá nemovitost."  CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE ZDE

Na letní, odpočinková témata už "najel" i seriózní deník The Washington Post. Dnes přinesl zprávu od soudu, který má rozhodnout o tom, jestli je typicky americká kratochvíle zvaná rozstleskávání sport. Zní to bláznivě, ale ve hře jsou mimo jiné peníze (jak jinak).

S žalobou se na federální soud obrátili volejbalisté z univerzity ve státě Connecticut, kteří se vinou roztleskávaček ocitli bez prostředků. Jednoduše proto, že se škola rozhodla šetřit a seškrtala seznam sportů, které podporuje. Volejbal vyřadila, k údivu všech však na seznamu nechala roztleskávačky.

O vážnosti celé věci svědčí mimo jiné fakt, že se k ní zatím obě strany bojí jakkoliv konkrétněji vyjádřit. CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE ZDE

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.