Lidovky.cz

Tažení proti disidentům: Kubánci hrozí za koupený cement tři roky vězení

Svět

  12:20
HAVANA/PRAHA - Úřady změnily taktiku vůči disidentům a začaly je obviňovat z vykonstruovaných hospodářských deliktů. Vysoký trest nyní hrozí lékaři Darsímu Ferrerovi.

Kubánskému disidentovi hrozí tři roky vězení. foto: Reprofoto

Dnes začne ve čtvrti La Víbora před lidovým tribunálem soud s lékařem Darsím Ferrerem, dalším z řady kubánských disidentů, kteří míří do nelidských podmínek kubánských věznic. Obžaloba mu navrhuje tři roky vězení, může ale dostat až osm let. A podle všeho si tento trest také odpyká, přestože většina odsouzených na takto krátkou dobu má dovoleno zůstat v domácím vězení.

Ferrer byl zatčen vloni v červenci za to, že si na černém trhu opatřil cement, aby opravil dům, který mu poškodila policie. Stát kontroluje všechny stavby na ostrově, stavební materiál k soukromým účelům není možné nakoupit jinde než na neoficiálním trhu.

Darsí Ferrer Ramiréz

Povoláním lékař a novinář. Organizoval protestní akce před sídlem UNESCO v Havaně. Po zatčení držel hladovku. Pokud jej soud uzná vinným, hrozí mu tři roky vězení.



"Kubánské úřady se rozhodly změnit politiku vůči disidentům a začaly je obviňovat z vykonstruovaných hospodářských deliktů," říká jeden nejmenovaný evropský diplomat akreditovaný na Kubě. Podle něj se režim nyní potýká s hospodářskými obtížemi a snaží se tak obejít kritiku ze strany EU, USA, nevládních organizací i církve, která se na Havanu snesla po únorovém úmrtí disidenta Orlanda Zapaty. "Ferrer byl zatčen jednoznačně za práci na podporu svobody na Kubě," konstatoval Gerardo Ducos z Amnesty International.

Ferrer pracoval až do prosince 2006 na jednotce intenzivní péče. Poté, co se zúčastnil nedovoleného pochodu 10. prosince na obranu lidských práv, vyhodili ho ze zaměstnání. "Žijeme pouze ze zahraniční podpory, z darů, občas dostaneme nějaké léky, které rozdávám sousedům, známým a těm, kterým pomáhám v chudinské oblasti. Navíc ještě vyhodili moji ženu z práce, takže nevyděláváme ani jeden. Ona byla zdravotní sestra," řekl Ferrer českým novinářům několik týdnů před loňským zatčením. Po svém propuštění ze zaměstnání se začal angažovat ve prospěch vězněných disidentů, za to jej čtyřikrát zmlátili neznámí lidé, jeho manželku přepadli také. "Jednou jsme natírali zeď a v noci nám na ni někdo napsal Viva Fidel.

Šli jsme ráno na policii a nahlásili jsme to. Přede všemi jsme nápis zatřeli. Najednou sem přijelo asi dvacet surovců, a ti se na nás vrhli. Pět lidí mě mlátilo, jeden z nich byl tady přímo soused z ulice, policejní špicl."S opozicí se ani dnes režim nemazlí. "Disidenti dostávají obvykle kolem 20 až 28 let. Takové tresty nedostávají ani vrazi. Znám případ člověka, který za vraždu dostal 13 let a po šesti letech byl propuštěn. Můj syn je v kubánské věznici už sedmý rok, a pokud se mu nezhorší zdravotní stav, nemá šanci, že se dostane z vězení dříve," říká Juana Carillo, matka Ivána Hernandeze Carilla, který byl v roce 2003 odsouzen na 25 let za to, že založil opoziční politickou stranu.

A nedávno propuštěný opoziční politik Nelson Aguiar Ramírez vzpomíná na případ otce a syna, kteří dostali 22 let za to, že porazili krávu a maso prodali na černém trhu. "Když mě odsoudili na 13 let, ptala se mě moje 91letá maminka, koho jsem zabil, že jsem dostal tak dlouhý trest. Nemohla pochopit, že mě odsoudili za to, že jsem říkal pravdu o tom, jak se žije na Kubě."
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.