Lidovky.cz

Část údajných ruských špionů v USA stanula před soudem

Svět

  22:22
WASHINGTON/MOSKVA - Pět z deseti údajných ruských špionů, kteří byli v neděli zatčeni v USA, absolvovalo slyšení před soudy v USA. Ty zatím podle agentury AFP na kauci nikoho nepropustily. Čtyři členy skupiny slyšení v průběhu čtvrtka slyšení ještě čeká. Americké úřady obviněné zadržují ve vazebních věznicích v New Yorku, Bostonu a ve státě Virginie.

Ruská špionka Anna Chapman foto: ČTK

Podle obžaloby, kterou cituje agentura AP, se jeden ze zadržených doznal ke spolupráci s ruskými tajnými službami.

Jedné osobě bylo propuštění na kauci v minulých dnech zamítnuto. Jedenáctý člen skupiny, který nebyl v době zátahu v USA, byl zadržen na Kypru a posléze tamějším soudem propuštěn na kauci. Od středy je na útěku; hledá ho kyperská policie.

Děti špiónů jsou v ústavech
Před soudem v Bostonu se už uskutečnilo slyšení s Donaldem Howardem Heathfieldem a Tracey Lee Ann Foleyovou. Soudkyně rozhodnutí o možném propuštění na kauci odložila na 16. července.

V Alexandrii ve státě Virginie, kde se jedná o osudu tří členů skupiny, odložil soud na žádost obhajoby rozhodnutí o případném propuštění na kauci na pátek. V New Yorku by se v tuto dobu mělo konat slyšení s dalšími čtyřmi zadrženými.

Nezletilé děti zadržených byly podle agentur svěřeny americkým pečovatelským ústavům.

Podle nových zpráv žalobce tvrdí, že jeden z obviněných, vystupující pod jménem Juan Lazaro, se přiznal ke spolupráci s ruskými tajnými službami.

Ministerstvo je proti propuštění na kauci
Americké ministerstvo spravedlnosti mezitím uvedlo, že má proti zadrženým daleko víc důkazů, než dosud prezentovalo, a že je proti jejich propuštění na kauci. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle AP oznámil, že jeho agenti našli v sejfu zadržených 10 000 dolarů ve stodolarových bankovkách.

Všichni údajní špioni jsou podle ruských agentur ruští občané, s výjimkou zadržené Vicky Pelaezové, která je občankou USA. Ostatní se za Američany, Kanaďany nebo Peruánce jen vydávali. Ruské ministerstvo zahraničí ale informaci o počtu ruských občanů ve skupině zadržených špionů odmítlo upřesnit.

Zatčení mají k dispozici své advokáty, zajištěn byl i přístup ruských konzulárních pracovníků. Zatčení se s nimi mohou setkat, pokud o to projeví zájem. Advokát jednoho z obviněných prohlásil, že proti jeho klientovi jsou důkazy chabé.

Ze špionky mediální hvězdou
Podle informací listu Komsomolskaja Pravda pracuje otec údajné špionky Anny Chapmanové (rozené Kuščenkové), která se již stačila stát mediální hvězdou, na vysokém postu na ruském ministerstvu zahraničí. Chapmanové už bylo v minulých dnech propuštění na kauci zamítnuto.

O jejím otci Vasiliji Kuščenkovi již média v minulých dnech psala, že dříve působil jako diplomat například v Keni. Nové informace, které ruské úřady zatím nepotvrdily, mohou podle listu Guardian vyhrotit vztahy mezi USA a Ruskem. Podle britského listu by to totiž znamenalo, že údajná špionážní síť mohla být napojena na nejvýše postavené osoby v Rusku.

Kreml i Bílý dům v minulých dnech ujišťovaly, že aféra vzájemné vztahy, které se zlepšují za nové administrativy prezidenta USA Baracka Obamy, nepoškodí.

Kypr mezitím vydal zatykač na jedenáctého člena údajné skupiny ruských špionů, Roberta Christophera Metsose, který uprchl po úterním propuštění na kauci. Tamní policie dnes, zatím bezúspěšně, prohledávala letiště a přístavy. Hledaný muž mohl podle policie už z ostrova zmizet.

Metsos byl na žádost amerických úřadů v úterý dopaden na letišti v Larnace, odkud chtěl odletět do Budapešti. Soudce ho propustil na kauci 20 000 eur (půl milionu korun) s příkazem dostavit se do 30 dnů k soudu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.