Lidovky.cz

Slováci budou v referendu hlasovat o počtu poslanců a poplatcích za TV

Svět

  13:15
BRATISLAVA - Slováci v referendu rozhodnou o snížení počtu poslanců parlamentu, omezení jejich imunity a o zrušení poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas. Hlasovat budou 18. září.

Nedávné parlamentní volby na Slovensku foto: ČTK

Termín hlasování dnes oznámil prezident Ivan Gašparovič. Učinil tak na základě petice nastupující vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS), která získala dostatečný počet více než 350.000 podpisů.

Referendum

Občané se budou v referendu vyjadřovat k šesti tématům:

omezení poslanecké imunity,

snížení počtu poslanců parlamentu z nynějších 150 na 100,

zrušení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas,

stanovení finančního limitu na nákup služebních aut pro ministerstva a úřady,

zavedení voleb do parlamentu země a parlamentu EU po internetu

a také k návrhu odebrat veřejným činitelům právo na povinné zveřejnění jejich reakce na informace v médiích.

Některá média upozorňují, že vypsání referenda prakticky ztratilo na významu, protože část jeho témat se mezitím již dostala do programu nastupující koalice pravého středu. Iniciátoři ze SaS totiž původně chtěli dosáhnout toho, aby hlava státu referendum vypsala na den parlamentních voleb, které byly 12. června.

Dosavadní vláda premiéra Roberta Fica dnes podle očekávání schválila svou demisi. Prezidentovi ji má Fico oficiálně předat po čtvrteční ustavující schůzi nového parlamentu, což je předpokladem pro následné jmenování nového kabinetu v čele s Ivetou Radičovou. Ficova vláda dnes odvolala také státní tajemníky ministerstev.

Pravidla referend stanoví na Slovensku zákon na rozdíl od Česka, kde institut referenda zaveden není a pro jediný konaný plebiscit ke vstupu do EU musel být přijat zákon platný jen pro tento případ. Na Slovensku je referendum platné, když se ho zúčastní více než polovina oprávněných voličů, a je závazné, pokud položenou otázku nebo otázky podpořila většina hlasujících. Návrhy, které byly potvrzeny v referendu, musí Národní rada přijmout na úrovni zákona.

Předmětem plebiscitu nesmějí být otázky o základních právech a svobodách, daních, odvodech či státním rozpočtu. Pokud by otázky pro referendum nesplňovaly požadavky ústavy, může hlava státu jeho vypsání odmítnout.

Pokud by měl prezident pochybnosti, může se obrátit na ústavní soud, který posoudí, zda jsou otázky v souladu s ústavou nebo ústavním zákonem.

Od vzniku samostatného Slovenska se v zemi konalo již šest referend, jen jedno - o vstupu země do Evropské unie - ale bylo platné.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.