Lidovky.cz

Výměna agentů: Rus obviněný ze špionáže pro CIA je ve Vídni

Svět

  16:08aktualizováno  17:12
MOSKVA/WASHINGTON - V New Yorku a Moskvě se dnes zřejmě chystá výměna velké skupiny agentů ruských a západních tajných služeb. Podle agentury RIA Novosti ruský vědec Igor Suťagin přiletěl do Vídně. Setká se tam zřejmě se zástupci britských zvláštních služeb, se kterými poletí do Londýna.

Ruský vědec Igor Suťagin (2.9.2002)

Světová média dnes převážně píší, že 'výměna je na spadnutí'. Podle ruského webu gazeta.ru k ní už dokonce došlo.

S odvoláním na vlastní nejmenované zdroje web oznámil, že vězněný ruský vědec Igor Suťagin byl vyměněn za rusovlasou krasavici a mediálně nejznámější ruskou špionku Annu Chapmanovou. Ta by prý měla do Ruska inkognito dorazit dnes v noci.

Ruská špionka Anna Chapman

Americká média dávají k dispozici jiný scénář. Podle agentury AP má dnes v New Yorku skupina údajných ruských špionů znovu předstoupit před americký soud, který by podle obhájce jedné z obviněných mohl rozhodnout o jejich deportaci z USA. Přelíčení se má na newyorském Manhattanu konat dnes večer za účasti všech deseti údajných špionů.

Rozhodne soud?
Robert Baum, právní zástupce obviněné Chapmanové, americkým novinářům řekl, že zadržení Rusové by při dnešním stání mohli "jít na dohodu". Přiznali by vinu v trestných činech s nejnižší sazbou a soud by rozhodl o jejich vyhoštění. "Je dobrá šance, že případ skončí už dnes, hned u prvního stání před soudem," řekl Baum.

Domněnku potvrdil i obhájce obviněného Juana Lazara. "Skutečnost, že obvinění bude minimální, má vzhledem k jistým událostem, které se dnes seběhnou, svůj význam. Je to bláznivá situace," řekl právník Robert Krakow.

Koho se bude výměna týkat?

SERGEJ SKRIPAL - Penzionovaný důstojník ruské vojenské rozvědky (GRU) byl zatčen v prosinci 2004 a v srpnu 2006 byl odsouzen k 13 letům vězení za špionáž pro britskou tajnou službou MI6. Obviněn byl zejména z prozrazení jmen několika desítek ruských agentů působících v různých evropských zemích. Podle ruské Federální bezpečnostní služby naverbovala MI6 Skripala v 90. letech během jeho působení v cizině. Za své služby údajně dostal zhruba přes dva miliony korun a pro MI6 pracoval podle médií i po návratu do Ruska.

IGOR SUŤAGIN - Bývalý šéf sekce Ústavu strategických studií USA a Kanady Ruské akademie věd byl zadržen 27. října 1999 ve městě Obninsk poblíž Moskvy těsně před odjezdem do zahraničí. Byl obviněn, že shromažďoval a předával údaje spojené se státním tajemstvím představitelům britské firmy, jež byla podle ruské FSB spojena s americkou výzvědnou službou CIA. Jednalo se prý o nejnovější systémy výzbroje a o údaje týkající se vývoje nových jaderných ponorek.

Začátkem dubna 2004 byl odsouzen na 15 let. Následné odvolání i žádost o podmínečné propuštění bylo zamítnuto. Svůj trest si odpykával v Archangelsku, odkud byl v pondělí údajně odvezen do moskevské vazební věznice Lefortovo. Podle představitelů organizace Human Rights Watch se Suťaginovi nedostalo spravedlivého soudu a mohl se stát obětí politicky motivovaného obvinění..

ALEXANDR SYPAČOV - V listopadu 2002 byl tento důstojník ruské zahraniční rozvědky (SVR) odsouzen k osmi letům odnětí svobody za špionáž. Obviněn byl mimo jiné z vyzrazení státního tajemství představitelům CIA. Sypačov byl zadržen v dubnu 2002, když údajně předával tajné materiály zástupci zahraničních tajných služeb.

ALEXANDR ZAPOROŽSKIJ - Bývalý agent SVR po odchodu do důchodu v roce 1997 odjel do Spojených států, kde údajně předával americké straně tajné informace o ruských tajných službách a jejích agentech. Po návratu do Ruska v roce 2001 byl zatčen a v roce 2003 byl odsouzen k 18 letům vězení za špionáž. Podle médií byl údajně zapleten do vyzrazení vysokého činitele CIA Aldricha Amese a agenta FBI Roberta Philipa Hanssena, kteří byli za špionáž pro SSSR a Rusko odsouzeni na doživotí.

Podle Suťaginovy advokátky Anny Stavické nemá procedura výměny špionů pevná pravidla, ale je zřejmé, že obvinění by se nejprve měli přiznat a následně požádat prezidenta Dmitrije Medveděva o milost.

Ruský vědec Igor Suťagin

Čtěte více

Nicméně podle Suťaginovy matky Světlany byl její syn už seznámen s tím, že "ve čtvrtek jej a další účastníky výměny letadlem přepraví do Vídně, Po deseti letech ve vězení se Suťagin nejprve opět odmítl ke špionáži přiznat, nakonec tak ale učinil, i když nadále z cely vzkazuje, že je nevinen.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.