Lidovky.cz

Rada bezpečnosti odsoudila útok na jihokorejskou loď, KLDR nezmínila

Svět

  17:40
NEW YORK - Rada bezpečnosti OSN odsoudila březnový "útok vedoucí k potopení" jihokorejské hlídkové fregaty, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků. V rezoluci však jako ústupek Číně není výslovně zmíněna Severní Korea. Její ponorka je přitom z útoku na jihokorejské plavidlo důvodně podezřelá.

Vyzvednutí jihokorejské lodi z mořského dna. foto: ČTK

Rezoluci schválilo všech 15 členů Rady bezpečnosti, která v ní vyjádřila hluboké znepokojení nad zjištěními, k nimž dospěl vyšetřovatelský tým v čele s Jižní Koreou. Podle něj je za potopení lodi zodpovědná Severní Korea, ovšem uvádí také, že Pchjongjang odpovědnost odmítá.

Návrh rezoluce předložily ve čtvrtek Spojené státy a už v předstihu ji schválilo všech pět stálých členů Rady bezpečnosti včetně Číny, která severokorejský režim obvykle nejvíce bere pod ochranu. Vynechání zmínky o KLDR bylo pro Peking podmínkou kompromisu, aby rezoluce zachovala odsuzující formulaci o "útoku" a vyjádřila nad ním "hluboké znepokojení".

Kompromis
Soul v červnu postoupil celou záležitost RB OSN a vyzval ji, aby přijala opatření, jež by zabránila případným "budoucím provokacím". Členové Rady bezpečnosti nové vyšetřování incidentu odmítli. Severokorejský režim veškerou odpovědnost odmítá a hrozí, že na případnou kritiku své role v případu bude reagovat vojensky.

Korveta Čchonan, kterou zřejmě potopilo severokorejské torpédo, zpátky v docích.

Severní Korea v pátek nicméně navrhla uspořádání pracovních rozhovorů na úrovni plukovníků armád KLDR a Spojených států. Měly by se uskutečnit příští úterý v Pchanmundžomu a měly by připravit jednání na úrovni generálů.

S návrhem na uspořádání rozhovorů na generálské úrovni přitom už v červnu přišlo velení OSN vedené Američany, jež dohlíží na příměří po korejské válce (1950-53). Předmětem jednání mělo být potopení jihokorejské fregaty.

Pchjongjang ale nabídku zamítl a vyzval Washington, aby se nepletl do mezikorejských záležitostí ve jménu OSN. V pátek však obrátil s tím, že jeho "návrh je projevem neochvějné vůle armády a lidu (KLDR) prokázat pravdu v případu 'Čchonan' objektivním, vědeckým a čestným způsobem," citovala severokorejská agentura KCNA z armádního prohlášení zaslaného americkému velení v Soulu.

Podle KCNA Severní Korea přišla s návrhem proto, že Jižní Korea zavrhla její výzvy k přímým mezikorejským vojenským jednáním.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.