Lidovky.cz

V Rusku odsoudili dva umělce za Ježíše s hlavou Mickey Mouse

Svět

  15:00
MOSKVA/PRAHA - Dva ruští umělci musí kvůli kontroverzní výstavě zaplatit tisíce rublů. Šířili prý náboženskou nenávist.

Ježíš v reklamě na coca-colu. foto: Reprofoto

Moderní umění po celém světě zobrazuje nejrůznější bizarnosti. Ruští umělci se ale včera přesvědčili, že vše má své hranice. Tedy alespoň podle soudů v jejich zemi. Jurij Samodurov a Andrej Jerofějev byli totiž za šíření náboženské záště a urážky věřících odsouzeni k vysoké pokutě.



Obvinění se týkala výstavy Zakázané umění v moskevském Sacharovově muzeu, která před třemi lety rozhořčila ruskou pravoslavnou církev. Mezi kontroverzními díly byl například Ježíš Kristus s hlavou Mickey Mouse či hlava Ježíše v reklamě na Coca-colu s nápisem Toto je má krev. Na všechna díla se návštěvníci dívali skrz kukátka. Trestní oznámení na organizátory výstavy podal pravoslavný spolek Národní chrám. Prokurátor pro ně žádal trest tři roky pracovního tábora. Soud je sice uznal vinnými, nakonec jim ale udělil "jen" pokutu v hodnotě 200 tisíc, respektive 150 tisíc rublů (přibližně 130 tisíc, respektive 98 tisíc korun).

Ježíš s hlavou Mickey Mouse

Za kurátory se postavily desítky známých ruských umělců obávajících se cenzury. Napsali dokonce dopis prezidentu Dmitriji Medveděvovi s žádostí, aby byla obvinění stažena. "Odsuzující rozsudek bude verdiktem nad celým současným ruským uměním a dalším krokem k zavedení cenzury," citovala ČTK z otevřeného dopisu. Jeho autoři také varovali, že odsouzení umělců by mohlo poškodit pověst Ruska ve světě. Podobně uvedla v prohlášení z minulého týdne organizace Amnesty International, že trest pro kurátory bude znamenat "další podkopání svobody vyjadřování v Rusku". Nicméně rozsudek byl přesto vynesen. A podle Reuters ukazuje, jak vzrůstá moc pravoslavné církve v Rusku a jak zároveň posiluje její napojení na vládu.

"Jsem přesvědčený, že toto rozhodnutí přišlo přímo od premiéra (Vladimira Putina) a prezidenta (Dmitrije Medveděva)," uvedl při odchodu ze soudní síně Andrej Jerofějev, bývalý šéf oddělení nejnovějších uměleckých proudů Treťjakovské galerie. Příznivci oba muže před budovou soudu zasypali růžemi, zatímco skupina kněží se tvářila pohoršeně a postarší žena v černém jen neustále odříkávala modlitby.

Těsně předtím, než byl vynesen rozsudek, vtrhl do soudní síně kontroverzní umělec Pjotr Verzilov a další lidé ze skupiny Vojna (Válka) a ze svých tašek vysypali tisíce švábů. Někteří byli podle svědků až pět centimetrů velcí. "Švábi se rozlezli po budově. Přinesli prý tato odporná stvoření, aby ukázali, jaký mají názor na činnost soudu," uvedl pro RIA Novosti nejmenovaný zaměstnanec moskevského soudu.

Oba odsouzení odmítli svou vinu přiznat a uvedli, že se proti nynějšímu verdiktu odvolají. Zástupce organizace Národní chrám Oleg Kasin si ale stojí za svým. Prý byl výstavou, která zobrazovala protikřestaňské motivy, znechucen. "Když se chcete svobodně vyjadřovat, pozvěte nějaké blízké přátele a dělejte to doma," uvedl Kasin. "Jestliže se ale výstava koná na veřejném místě a obsahuje útoky, není to už umění, ale provokace," dodal.
Není to poprvé, co byl Samodurov odsouzen za své kontroverzní projekty. V roce 2003 pořádal v Sacharovově muzeu výstavu s názvem Opatrně, náboženství!, kterou poničila skupina pravoslavných aktivistů. Umělec byl tehdy obviněn z podněcování etnické a náboženské nenávisti a od soudu odešel rovněž s pokutou 100 tisíc rublů (asi 65 tisíc korun).
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.