Lidovky.cz

Rusové popíjeli s Němci, zatímco v USA křísí kandidaturu Hillary

Svět

  12:56
"Na vyřešení všech konfliktů," prohlásil anglicky při druhé večerní rundě vodky šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Jeho hostem v tu chvíli byl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Lavrovova slova symbolicky velmi přesně vystihují současný stav německo-ruských vztahů. Na úvod dnešní trafiky se proto zaměříme na tuto problematiku.

Německé kancléřka Angela Merkelová navštívila Rusko. foto: Reuters

Jednání obou mužů a následná večeře v Jekatěrinburgu byly pouze předehrou pro setkání jejich šéfů. Kancléřka Angela Merkelová se totiž tento týden vydala na návštěvu zemí, které pro Německo představují důležité obchodní partnery. Nejprve byla v Rusku a pak v Číně. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung se v komentáři vrací k ruské misi.

Konstatuje, že si Merkelová na jedné straně vybudovala k ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi osobní vztah, na druhé straně si však stále udržuje jistý odstup. Merkelová se totiž – stejně jako Westerwelle – snaží upozorňovat na to, že dodržování lidských práv v současném Rusku pokulhává. Tento přístup je v protikladu zejména k tomu, jaké vztahy s Ruskem měl předchůdce Merkelové Gerhard Schröder. Časy nekritického "kumpánství" jsou pryč.
PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

V izraelském parlamentu se nyní mluví o zákonu, který by zakazoval stažení z Golan a východního Jeruzaléma bez vypsání referenda a souhlasu většiny 61 členů zákonodárného sboru. Příslušná parlamentní komise již schválila zákon v tomto duchu. Deník Haarec však ve svém editorialu podotýká, že pokud návrh schválí i plénum, bude pro Izrael velmi těžký začít mírový proces se Sýrií. Zákon, který je reakcí na nedávné iniciativy syrské hlavy státu Bašára Asada, však podle deníku ukazuje, že Izrael nemá o mír zájem. Přitom pro mírový proces se Sýrií (stále považuje Izraelem obsazené Golany za své výsostné území) je důležitá upřímná vůle na obou stranách.
PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Starosta i policisté zuří, píše dnes deník The New York Post. Guvernér státu New York Richard Paterson se totiž chystá podepsat, a tím uvést v praxi nařízení, které zlikviduje cennou policejní databázi. "Dvěstěpadesátka", jak se jí interně přezdívá u newyorské policie (podle čísla formuláře), evidovala lidi, které policisté z nejrůznějších důvodů zadrželi a prohledali, nicméně nezatkli.
Odpůrcům takové databáze vadí, že policie eviduje "nevinné". Policisté naopak tvrdí, že jde v drtivé většině o lidi, kteří se dřív nebo později do vazby stejně dostanou. Jen za poslední rok a půl pomohla "dvěstěpadesátka" při řešení 178 kriminálních případů, mezi nimiž bylo 17 vražd.
"Jestli se to zruší, budou delikventi běhat po svobodě déle," řekl komisionář newyorské policie Raymond Kelly. "Budou pro nás všechny představovat hrozbu déle, než tomu bylo dosud."
PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

"Ať je prezidentkou Hillary," píše republikán Pete Du Pont, bývalý guvernér státu Delaware, ve sloupku pro dnešní The Wall Street Journal. Nejde o ironii, přestože právě Hillary Clintonová vzbuzovala a dodnes vzbuzuje v republikánských kruzích nelíčenou hrůzu. Du Pont má za to, že by se jí - na rozdíl od Baracka Obamy - povedlo pohnout s tím, co dnes Ameriku trápí ze všeho nejvíc: dát lidem práci.
Clintonová je podle Du Ponta jediným demokratem, který je schopen s tím něco udělat - vedle mnoha republikánů, samozřejmě. Zatímco všem ostatním v čele s Obamou lidé přestávají důvěřovat, Clintonová se kupodivu těší poměrně stabilní oblibě. A co víc: má zkušenosti, které jí Obama pořád ještě může jen závidět. Du Pont ji proto na dálku vyzývá, aby za dva roky určitě kandidovala do Bílého domu.
PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.