Lidovky.cz

Ruské tajné služby se vrací do časů sovětské KGB

Svět

  9:37
MOSKVA/PRAHA - Rusko výrazně posílilo pravomoci svých tajných služeb, které se tak přiblížily sovětským poměrům. Ty budou moci ruské občany opět nejen sledovat, ale bez soudu i trestat, pokutovat a zavírat do vězení. Vyplývá to z úpravy zákona o tajné službě FSB, kterou včera ve třetím závěrečném čtení přijali poslanci Státní dumy.

Ruský vědec Igor Suťagin (2.9.2002)

Podle ochránců lidských práv v čele s nevládní organizací Memorial je to další krok vedoucí k nadvládě tajné policie nad občany.

Rusko, stát KGB

Po nástupu Vladimira Putina do prezidentského úřadu v roce 2000 se tento bývalý agent sovětské KGB obklopil lidmi stejného "původu", které postupně dosadil do klíčových pozic v ruském státě a státních firmách.

Tajná služba mohla včera oslavovat. Její pravomoci totiž byly rozšířeny tak, jak si přála. Jako za sovětských dob budou moci vydat takzvanou "výstrahu". Znamená to, že ještě před činem, o kterém se domnívají, že bude trestný, občana upozorní, aby přestal, a on musí uposlechnout.

Občan navíc může být potrestán pokutou až tisíc rublů nebo patnácti dny vězení za to, že se nepodřídil pokynům pracovníka FSB. Podle některých názorů se pak může stát to, že za neuposlechnutí pokynu "nezúčastnit se opoziční demonstrace" mohou lidé skončit za mřížemi.

Odpůrci zákona v dumě z řad strany Spravedlivé Rusko argumentovali i spisovatelem Georgem Orwellem, který v románu "1984" popisoval, jak byli lidé trestáni za "pouhé pomyšlení na zločin". Proti zákonné úpravě se kromě ochránců lidských práv stavěli i někteří novináři, vědci a umělci. Prezidentovi Dmitriji Medveděvovi kvůli tomu dokonce adresovali výzvu.

"Neustále hovoříte o nutnosti zajistit vítězství práva… dnes jen na vás závisí, aby nebyl přijat zákon, který popírá hlavní principy práva jako: presumpci neviny a jednoznačnost zákona," stojí ve výzvě.
V době, kdy duma schvalovala kontroverzní zákon, členové opozičního hnutí Jabloko demonstrovali ve vězeňském mundúru před vchodem do parlamentu. Na plakátě měli vyobrazeny tři muže – Lavrentije Beriju, Felixe Dzeržinského a Vladimira Putina. Všichni jsou pokládáni za oporu KGB (předchůdce FSB). "Čekisté jsou pro," stálo na transparentu. Po několika minutách byli policisty zatčeni a budou obviněni z nezákonné organizace mítinku.

Ruský prezident Dmitry Medveděv a premiér Vladimir Putin

Náměstek šéfa FSB Jurij Gorbunov ale v souvislosti se zákonem tvrdil, že umožní efektivní boj s terorismem, extremismem i nacionalismem. Rozšířené pravomoci prý budou mít svůj velký smysl i při provádění tzv. protiteroristických operací, jako byly akce v Čečensku. Opoziční hnutí se ale obávají, že kvůli úpravě budou moci v menší míře veřejně vyjadřovat své názory. Pozorovatelé přisuzovali návrh nejprve premiérovi Vladimiru Putinovi. Nyní se však k němu přihlásil i Medveděv.

Přiznal, že poslanci zákon ve třetím čtení projednali na jeho žádost. "Je to náš domácí zákonný akt," odrážel Medveděv pozornost zahraničních médií. Možná se ale obráncům lidských práv podaří zviklat alespoň horní sněmovnu parlamentu, která by měla nyní zákon schvalovat a poslat k podpisu prezidentovi. Šéfovi Rady federace Sergeji Mironovovi už napsali: "Nový zákon vrací FSB pravomoci tajných služeb totalitního režimu."

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.