Lidovky.cz

Clintonová osobně ujistila Pákistán o dlouhodobých zájmech USA

Svět

  14:27
ISLÁMÁBÁD - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přijela v neděli do Pákistánu, který očekává její ujištění, že americká pomoc Pákistáncům není krátkodobá, ale bude pokračovat bez ohledu na vývoj v Afghánistánu. Pákistán i sousední Afghánistán jsou znepokojeny úmyslem Washingtonu začít příští rok stahovat vojsko z Afghánistánu. Podle obou zemí je to předčasné.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová navštívila Pákistán, aby ho ujistila o dloihodobé pomoci USA. foto: ČTK/AP

Americký Kongres loni na podzim odhlasoval pomoc Pákistánu ve výši 7,5 miliard dolarů rozdělených do následujících pěti let.

Návštěva Pákistánu je součástí asijské cesty Clintonové zahrnující také Afghánistán, Jižní Koreu a Vietnam. V Afghánistánu se šéfka americké diplomacie v úterý zúčastní konference zahraničních dárců, na níž budou ministři zahraničí více než šesti desítek zemí.

V Islámábádu je podle komentátorů jejím úkolem zažehnat nedůvěru Pákistánu k dlouhodobým záměrům USA ve střední Asii. Ministryně podle amerického tisku ohlásí investici půl miliardy dolarů do dalších rozvojových programů, na nichž se USA podílejí díky loni schválenému zákonu. Půjdou do projektů týkajících se vody, energetiky, zemědělství a zdravotnictví.

V Pákistánu panuje nedůvěra vůči USA mimo jiné proto, že Američané z Afghánistánu posílají do afghánsko-pákistánského pohraničí bezpilotní letadla. Při jejich útocích neumírají jenom radikálové, ale také civilisté.

Pro mnohé Pákistánce je to závažné narušení svrchovanosti jejich území.

V doprovodu Clintonové je vyslanec americké vlády pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke. Řekl, že důležité je nejen získat důvěru Pákistánu, ale také přiblížit strategické cíle Islámábádu a Kábulu.

Dnes večer Clintonovou čeká jednání s premiérem Júsufem Rázou Gíláním a potom večeře s prezidentem Ásifem Alím Zardárím. V pondělí pak účast na jednání o strategickém dialogu mezi Washingtonem a Islámábádem. Holbrooke řekl, že právě ten umožní pokročit ve společném boji proti teroristům a koordinovat práci na kmenových územích, kam se uchylují bojovníci Al-Káidy a Talibanu.

Pákistán se podle oborníků obává, že jakmile USA stáhnou armádu ze sousedního Pákistánu, skoncují také s pomocí Pákistánu. Rajiv Shah z americké Agentury pro mezinárodní rozvoj, který přicestoval do Pákistánu s Clintonovou, řekl že USA tentokrát nezopakují chyby z minulosti. USA posílily svou přítomnost v Pákistánu v 80. letech, za sovětské invaze do Afghánistánu. Jakmile ale sovětská vojska z Afghánistánu odešla, Američané se z Pákistánu stáhli. "Hodláme zde pomáhat dlouhodobě, neuděláme to, co jsme učinili v minulosti," řekl Shah.

Clintonová byla v Pákistánu loni v říjnu a v době její tehdejší návštěvy zahynulo při atentátu v Péšávaru přes 90 lidí. Z bezpečnostních důvodů je přesný harmonogram její současné návštěvy tajen. Přísná bezpečnostní opatření jsou připravována také v Kábulu, přesto se dnes v jeho rušném centru podařilo atentátníkovi zabít čtyři civilisty a na 40 osob zranit.

Na mezinárodní konferenci v Kábulu se má mimo jiné jednat o pomoci Afghánistánu a o urychlení výcviku tamních bezpečnostních sil. Podle dnešního britského tisku účastníci konference stanoví konec roku 2014 jako termín pro předání bezpečnosti země místním jednotkám.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.