Lidovky.cz

Požáry v Rusku si vyžádaly 25 obětí. Shořely už celé vesnice

Svět

  21:26aktualizováno  30. července 15:29
MOSKVA - Požáry, které zachvátily velké plochy lesů u ruské metropole Moskvy a v okolí Voroněže, Vladimiru a Rjazaně, si vyžádaly nejméně 25 mrtvých. Popelem lehly stovky domů a evakuovány musely být tisíce obyvatel. Informovala o tom agentura Reuters. Centrální Rusko se potýká s extrémní vlnou veder, denní teploty se blíží 40 stupňům Celsia.

Ilustrační foto. foto: Reuters

Ruské ministerstvo pro mimořádné události podle Reuters odmítlo sdělit celkový počet mrtvých, ale nicméně sdělilo, že pět lidí, včetně jednoho hasiče, zahynulo v noci na dnešek ve Voroněžské oblasti a devět v Nižegorodské oblasti. Rjazaňský gubernátor Oleg Kavaljov ve státní televizi uvedl, že v jeho regionu zemřeli tři lidé. Úřady z okolí Moskvy pak hlásí šest obětí.

Kritická situace vznikla zejména v okolí téměř milionové Voroněže, kterou lesní požáry doslova obklíčily. Podle RIA Novosti zde na 270 domů lehlo popelem. Již během čtvrtka voroněžská radnice nechala evakuovat několik dětských letních táborů a hlavní městskou nemocnici. Evakuace se dotkla asi 2500 lidí.

Fotogalerie

Kolem 1500 osob bylo evakuováno z obcí u města Rjazaně, které leží necelých 200 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Při likvidaci ohně pomáhá armáda, práci ale ztěžuje silný vítr, který dosahuje rychlosti až 80 kilometrů za hodinu.

V okolí města Nižnij Novgorod bylo evakuováno přes 1600 lidí, plameny zde spálily 505 domů. Do oblasti dnes přijel ruský premiér Vladimir Putin.

Zcela shořela obec Verchňaja Vereja, kde lehlo popelem přes 340 domů. Požáry trápí také Vladimirskou a Moskevskou oblast. V první shořelo podle úřadů 72 a ve druhé 59 domů.

Úřady do boje s plameny v centrálním Rusku dodatečně vyslaly další hasičské jednotky a 16 letounů a helikoptér. Ruský prezident Dmitrij Medveděv nařídil vládě, aby v této věci podnikla další bezodkladné kroky a aby vyčlenila peníze na odstraňování škod.

Požáry, které se v Rusku podle AP rozšířily na ploše kolem 90 tisíc hektarů, způsobila vlna extrémních veder. Moskva se kvůli kouři dusí smogem. Ve městech centrálního Ruska se denní teploty blíží 40 stupňům Celsia.

Lesní požáry za poslední roky s největším počtem obětí:

Duben - květen 1998 - Při rozsáhlých lesních požárech v mexickém státě Chiapas zahynulo přes 50 lidí.

Červenec - srpen 2003 - V Portugalsku shořelo přes 400 tisíc hektarů lesních porostů a obětí ohně se stalo 18 lidí. Policie zatkla na 70 osob podezřelých ze žhářství.

Listopadu 2003 - Pod kontrolu se podařilo dostat nejničivější lesní požáry v dějinách Kalifornie, při nichž zahynulo nejméně 22 osob. Shořelo přes 300 tisíc hektarů porostů a přes čtyři tisíce domů a jiných objektů.

Červen - srpen 2005 - Nejhorší sucho za posledních 60 let postihlo Pyrenejský poloostrov a přispělo k šíření lesních požárů. V Portugalsku ohnivý živel zahubil 18 lidí a zničil na 300 tisíc hektarů porostů a více než sto domů. Sedmnáct lidí zahynulo v důsledku požárů, jež ve Španělsku zničily přes sto tisíc hektarů porostů, včetně několika tisíc hektarů v jednom z největších národních parků Sierra de Cazorla v provincii Jaén.

Březen 2006 - Rozsáhlé požáry v americkém Texasu zabily 11 lidí a 1900 osob muselo být evakuováno z oblasti, ve které lehlo popelem přes 2500 čtverečních kilometrů lesních porostů. Úřady označily řádění živlu za nejhorší v texaské historii.

Srpen - září 2007 - V Řecku při desítkách požárů přišlo o život 67 lidí, desítky osob utrpěly zranění a na 3000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Většina obětí je z poloostrova Peloponés.

Říjen 2007 - Ohnivý živel si v Kalifornii vyžádal 14 obětí na životech. Plameny sežehly 2000 kilometrů čtverečních území a zničily kolem 2000 domů.

Září 2008 - Nejméně 17 lidí přišlo o život při lesních požárech v jihoafrických provinciích KwaZulu-Natal a Mpumalanga.

7. února 2009 - V jižní Austrálii se vlivem extrémního horka, sucha a silného větru rozhořelo několik stovek požárů. Počet obětí se vyšplhal na 173. Plameny zničily přes 1800 domů a sežehly kolem 3900 kilometrů čtverečních země. Asi 7500 lidí přišlo o své domovy, několik měst plameny vymazaly z mapy.

Obyvatelé vyhořelé obce Vyksa v Rusku

Teplotní rekord v Moskvě: 38,2°C
V Moskvě dnes teplota dosáhla stotřicetiletého maxima, ale Moskvané mají nadějí, že spása se blíží - meteorologové hlásí "studenou" frontu, která má už v pátek srazit teploty aspoň pod třicítku. Rekordní hodnota naměřená dnes na moskevském výstavišti činí 38,2 stupně Celsia.

Ohlášené ochlazení přichází právě včas, protože do i Moskvy dnes pronikly požáry způsobené vedrem. Podle agentury RIA Novosti se vznítil lesopark ve čtvrti Krylatskoje. Desítky požárů, hlavně křovin a rašelinišť, se dosud hasičům dařilo držet mimo obvod hlavního města. Jeho obyvatele zato dráždil stále hustější dým.

Předzvěstí chladnějšího počasí byl dnes v Moskvě silný vítr, který během dne shazoval reklamní panely kolem silnic a poškodil několik vozů. U Paveleckého nádraží nedaleko městského centra vichr strhl střechu obytného domu.

Vysoké teploty dnes byly zřejmě příčinou propadu chodníku na nábřeží petrohradského Gribojedovova kanálu. Žulový podklad nábřeží se propadl do vody a policie musela úsek uzavřít.

Podle průzkumů veřejného mínění Rusové snášejí letošní mimořádné teploty statečně. Přes 43 procent z nich nepociťuje větší problémy. S obavami spíš lidé registrují katastrofální sucho, protože vzhledem k neúrodě sílí obavy ze zdražování potravin.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.