Lidovky.cz

Záplavy v Pákistánu: 1500 obětí, tisíce dětí nakažených cholerou

Svět

  17:05
ISLÁMÁBÁD - Počet obětí monzunových záplav v severozápadním Pákistánu již zřejmě dosáhl 1500. Zhruba 100.000 lidí, převážně dětí, trpí v důsledku největších povodní v dějinách země zažívacími nemocemi či cholerou.

Záplavy v Pákistánu foto: ČTK

 Pákistánské úřady vyslaly do postižených oblastí desítky lékařských týmů. "Zaznamenali jsme 774 mrtvých, ale skutečný počet lidí, které zabily povodně, je mezi 1200 a 1500," řekl dnes ministr informací nejhůře postižené provincie Chajbar Pachtunchvá Mian Iftichár Husajn. Zhruba 129 lidí je podle něj stále pohřešováno.

Nejvyšší bilance pochází z údolí Svát, kde je obětí 475. Mezinárodní výbor Červeného kříže dnes oznámil, že je povodněmi postiženo více než 2,5 milionu lidí.Záplavy v Pákistánu

"Odhadujeme, že kolem 100.000 osob, převážně dětí, bylo nakaženo nemocemi zažívacího systému či cholerou," prohlásil Saíd Záhir Alí Šáh, ministr zdravotnictví provincie Chajbar Pachtunchvá. "Naší prioritou je nejprve evakuovat pacienty na bezpečné místo a pak jim poskytnout náležitou lékařskou pomoc," dodal.

"S cílem předejít hrozícímu nebezpečí šíření nemocí ze špinavé vody, především pak cholery, jsme s pomocí vrtulníků vyslali do zasažených okresů desítky mobilních zdravotnických týmů," řekl další představitel provinčních zdravotních úřadů Sohail Altaf.Záplavy v Pákistánu

Velká voda a sesuvy půdy vyvolané mimořádně silnými monzunovými lijáky, které se spustily zhruba před týdnem, donutily opustit své domovy dva miliony Pákistánců žijících v jednom z nechudších regionů země. Poškozeno bylo prý na 30.000 domů.

Zpravodajský server BBC informoval, že 27.000 lidí zůstává stále odříznuto od světa. Dalších 28.000 se podařilo armádě dopravit v uplynulých dnech do bezpečí. V neděli znovu zprovozněná dálnice spojující sever a jih země musela být podle BBC po přepravení humanitárního materiálu znovu uzavřena.

Pákistánské ozbrojené složky předpokládají, že bezprostřední pátrací a záchranné operace potrvají deset dní, obnova poznamenaných regionů pak nejméně půl roku. Tisíce záchranářů rozdělují obyvatelům zatopených území základní potraviny, vzhledem k rozsahu záplav si ale mnozí lidé stěžují, že úřady pro ně nic nedělají.Záplavy v Pákistánu

"Moje rodina našla útočiště ve škole, ale pitnou vodu, jídlo ani léky jsme nedostali," postěžoval si Fahimud Dín, sedmadvacetiletý obchodník z oblasti Péšávaru. "Můj syn se infikoval cholerou, ale nemáme tu žádného doktora," dodal.

Pomáhá Čína i OSN
Povodně znamenají další těžkou zkoušku pro pákistánskou vládu, která se potýká s válkou proti islamistům z hnutí Taliban, jež si za posledních několik let vyžádala tisíce obětí.Záplavy v Pákistánu

Řada spojenců Pákistánu již nabídla vládě v Islámábádu humanitární pomoc.Americká vláda v neděli slíbila částku deseti milionů dolarů, jakož i vypravení helikoptér a lodí s nejnutnějším materiálem. Se slibem příspěvku ve výši až deseti milionů dolarů přišel i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, částku 1,5 milionu dolarů vyčlenila Čína. V sobotu uvolnila Evropská komise ve prospěch Pákistánu 30 milionů eur.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.