Lidovky.cz

Stavba mešity budí v USA vášně. Má stát u Ground Zero

Svět

  10:20
NEW YORK - Nedaleko od místa teroru 11. září 2001 na Ground Zero má být postavena velká mešita, respektive islámské kulturní a náboženské centrum. Zpráva zčeřila americké veřejné mínění a odpůrci proti plánované stavbě tvrdě protestují.

Protesty proti plánované stavbě islámského centra nedaleko Ground Zero. foto: Reuters

Zamýšlené islámské centrum nedaleko Ground Zero minulý týden překonaly poslední překážku. Památkáři souhlasili s demolicí budovy, která na pozemku stojí nyní. Kritici záměru a někteří pozůstalí považují vznik islámského centra nedaleko místa, kde islamističtí radikálové zavraždili téměř 3000 lidí, za necitlivý a urážlivý. Schvalování stavby tak provázely demonstrace, které zřejmě budou dále pokračovat.


Podle odpůrců záměru jde o znevážení památky obětí útoku. Vášně ale ve Spojených státech budí i projekty mešit na neutrálnějších místech. Podle deníku The New York Times (NYT) přitom jejich kritici zcela otevřeně přiznávají, že se stavbami nesouhlasí, protože islám považují za násilné náboženství.

Mešity od terorismu odrazují
S protesty se setkal také například projekt velkého muslimského centra v Murfreesboro ve státě Tennessee. Protestovaly proti němu stovky lidí, které podpořili místní republikánští politici. V kalifornské Temecule pak místní konzervativci s transparenty a psy, jež někteří muslimové považují za nečisté, demonstrovali během pátečních modliteb v místní mešitě. Místní islámská komunita totiž vedle ní chce vystavět novou modlitebnu.

Protestující proti projektu muslimského centra v Kalifornii

"Předmětem islámu není víra. Je jím politická vláda a ta je stoprocentně proti naší ústavě"

"Pevně věřím, že každý má nárok na náboženskou svobodu. Předmětem islámu ale není víra. Je jím politická vláda a ta je stoprocentně proti naší ústavě," uvedla jedna z protestujících Diana Serafinová. Dodala, že spolu s ostatními demonstranty čtou knihy kritizující islám, včetně knih od bývalých muslimů. Spojeným státům podle ní hrozí, že je muslimové do 20 let ovládnou.

Protesty proti jedné z plánovaných mešit v New Yorku.

Muslimy, kteří v Temecule chtějí postavit mešity, naopak přišel podpořit Larry Slusser, který je mormonského vyznání a je členem místní rady pro dialog mezi vírami. "Znám je," řekl. "Jsou to dobří lidé. Nemají špatné úmysly. Jsou to dobří Američané. Ve svých profesích patří ke špičce," dodal.

V současnosti je ve Spojených státech již okolo 1900 mešit. Mají různou podobu - od malých modliteben po velké mešity s přilehlými komunitními centry. Ze studie provedené Univerzitou Severní Karolíny vyplývá, že mešity od terorismu spíše odrazují. Mnoho tamních duchovních prý vytváří programy pro mladé a staví se proti násilí. Podle odborníků přitom největší nebezpečí představují osamělí mladí muslimové, kteří snáze podléhají radikalizaci.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.