Lidovky.cz

V Japonsku 'záhadně' mizí století lidé. Příbuzní zřejmě tají jejich smrt

Svět

  14:35
TOKIO/PRAHA - Mnozí Japonci zřejmě dlouhá léta zneužívají tamější důchodový systém, když nenahlásí úmrtí svého příbuzného a nadále za něj pobírají penzi.
Japonští důchodci (ilustrační foto)

Japonští důchodci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Poté, co japonské úřady zjistily, že údajně nejstarší muž Tokia Sogen Kato je asi 30 let mrtvý, přišly na to, že v zemi chybí minimálně dalších 200 lidí starších sto let. Toto číslo ale může být ještě mnohem vyšší, píše server BBC. Jen ve městě Kobe je nezvěstných 105 z 847 lidí, kteří přesáhli sto let života. "Město už začalo tyto případy prošetřovat," uvedli zastupitelé Kobe.

Podle úředních záznámů by v Kobe mělo žít několik lidí starších sto let. Mezi nimi je i oficiálně nejstarší Japonka Chiyono Hasegawa, které je 113 let. Jedné ženě by mělo být dokonce 125 roků.

V Japonsku se proto každý občan starší sta let dočká návštěvy úřadů. Ty se přijdou přesvědčit, zda je dotyčný skutečně naživu. V zemi by jich mělo žít až 40 tisíc. Japonci podle statistik dosahují nejvyššího průměrného věku. Muži se dožívají v průměru 79,59 roků a ženy dokonce 86,44 let. Tato čísla však po nedávných odhaleních mohou být mírně zkreslena.

Čtěte také:

Skandál vypukl po zveřejnění případu Sogena Kata. Ten odhalil slabiny japonského důchodového systému. Příbuzní tajili jeho smrt a zřejmě desítky let za něj pobírali jeho penzi. Úředníci za ním přišli proto, aby zaktualizovali seznam nejstarších obyvatel při příležitosti Dne respektu ke starým lidem, který se v Japonsku slaví v září. Do domu se snažili dostat už dříve, ale rodina jim v tom dlouho bránila. Kato se narodil v roce 1899 a letos měl mít 111 let. Jeho vnučka tvrdí, že před 30 lety požádal příbuzné, aby z něj udělali živoucího Buddhu. Krátce poté zřejmě zemřel. Příbuzní za něj pobírali důchod od té doby, co zesnula jeho žena. Od státu tak získali 9,4 milionů jenů (více než dva miliony korun).

Nezvěstná je ale i další žena, Fusa Furuja, oficiálně registrovaná jako nejstarší obyvatelka Tokia. Ta se narodila v roce 1897, ale nebydlí na adrese, kde je registrována, a místo jejího pobytu je neznámé. Furuja měla žít podle záznamů u své dcery, ta ji ale od 80. let neviděla.

Japonská důchodkyně (ilustrační foto)

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.