Lidovky.cz

Pátek 13. a stoletý život s cigaretou

Svět

  14:13
Při listování dnešním světovým tiskem mě hned na první pohled zaujal titulek na slovinském listu Dnevnik: Bohové, ženské nebo papež: Kdo může za přesvědčení o nešťastném pátku 13.
Pátek 13. - ilustrační foto

Pátek 13. - ilustrační foto foto: Shutterstock

Nebýt tohoto článku, snad bych si ani neuvědomila, co je dnes za den. Můžete si přečíst, kde se v historii vzaly pověry o číslu 13. Podle jedné legendy kdysi britské námořnictvo vypravilo loď nazvanou Pátek, která vyplula v pátek 13. Její kapitán se navíc jmenoval James Friday (angl. Pátek). Jenže loď šla po několika dnech ke dnu... Celý článek čtěte zde.

Štěstí naopak celý život zřejmě nechybělo jedné britské babičce jménem Winnie Langleyová. Ta celých 95 let prožila s cigaretou v ruce. Poprvé si zapálila ve svých osmi letech krátce po první světové válce. Jak napsal britský list The Daily Telegraph, za svůj život musela vykouřit na 170 tisíc cigaret. "Kouřila jsem už od základní školy a nikdy jsem neuvažovala o tom, že bych přestala," prohlásila na oslavě svých stých narozenin žena, která přežila svého manžela, syna a 10 nevlastních dětí.

Winnie Langleyová zemřela ve věku 102 let. Po 95 let svého života kouřila

Když ji bylo přes 90, onemocněla rakovinou, ale nemoc nakonec překonala. V posledním roce života pak kouřila místo tradičních pěti cigaret denně pouze jedinou. Ale nikoli kvůli zdraví, ale kvůli penězům. "Ceny rostou, a tak jsem to omezila na jednu denně, nejsem na tom tak dobře," zdůvodnila omezení svého zvyku. "A také špatně vidím, vždycky si někoho pro ně musím poslat," řekla o svých milovaných cigaretách. Pravda, její příběh je spíše odstrašujícím příkladem pro lékaře a všechny, kdo brojí proti kouření, ale vězte, že Langleyová zemřela až těsně před svými 103. narozeninami. Původní článek najdete zde.

Pokud se podíváme do Francie, tu nadále trápí problematika nelegálních přistěhovalců, respektive lidí, kteří žijí kempech s karavany a příležitostně se stěhují z místa na místo. Francouzi jim podle zákona říkají "gens de voyage," což v překladu znamená něco jako kočující lidé. Jsou však mezi nimi i Romové, neboli přistěhovalci převážně z Bulharska a Rumunska. Vláda se po několika násilných incidentech, které způsobili tito lidé, rozhodla rozprášit osady obydlené nelegálními imigranty. Šlo to rychleji, než se možná předpokládalo. Včera přišla zpráva, že jen za 14 dní bylo vyklizeno na 40 osad. A Francie se právě kvůli těmto zásahům stala terčem pranýřování ze strany OSN, jak si můžete přečíst v listu Le Figaro,konkrétně zde.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.