Lidovky.cz

Ropu v Mexickém zálivu rychle rozkládají nově objevené bakterie

Svět

  12:57
WASHINGTON/PRAHA - Nově objevené druhy mikrobů "čistí" vody Mexického zálivu zamořeného ropou. Rychlost, s jakou tyto bakterie ropu likvidují, zcela předčila očekávání vědců.

Nově objevený druh mikrobů rozkládající ropu (v červeném kroužku) foto: ČTK

Dosud neznámý druh mikrobů mohl obrovské podmořské "mračno" ropy, nalezené v hloubce asi 1 100 metrů, už úplně odstranit, tvrdí studie, která byla zveřejněna v odborném časopise Science. Bakterie rozkládající ropu jsou pozoruhodně efektivní, informovali vědci z Lawrenceovy národní laboratoře v kalifornském Berkeley.

Čtěte více o ropné katastrofě:

Po potopení ropné plošiny Deepwater Horizon, ke kterému došlo před čtyřmi měsíci, našli vědci v červnu pod mořem asi 35 kilometrů dlouhé "mračno" z malých kapiček ropy, která v té době do moře unikala ve velkém množství.

Jenže minulý týden vědci z Oceánografického institu ve Woods Hole informovali, že odstraňování této ropy z vody přirozenou cestou mikroby neprobíhá tak rychle, jak doufali. Své výsledky však podložili měřením obsahu kyslíku ve zkoumané mořské oblasti. Ten se téměř nesnížil, i když ho mikroorganismy při rozkládání ropy obvykle z vody odebírají.

Autoři nejnovější studie tvrdí, že nově objevený druh mikrobů při rozkladu ropy využívá kyslíku jen málo. Mikroby jsou příbuzné už známému druhu gamma-proteobacteria. Při přezkoumání více než 200 vzorků vody vědci zjistili, že bakterie byly mezi rozptýlenou ropou přítomny v neobvykle velkém množství. To, že jsou poměrně nenáročné na kyslík, je přitom velmi důležité. Kdyby ho spotřebovávaly příliš, vznikly by mrtvé zóny a mohl by být poškozen ekosystém. Při rychlosti, jakou bakterie rozkládají ropu, mohlo už ropné "mračno" z moře zmizet. Není to však úplně jisté a je potřeba to ještě ověřit.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.